Renault ve Tofaş, üretime tekrar başladı

Otomotiv pazarlarındaki daralma ve siparişlerin azalması yüzünden üretimlerine ara veren OYAK Renault ve TOFAŞ, yeniden üretime başladı. İş durdurulması sürecinde, yaklaşık 6 bin işçinin çalıştığı fabrikada, sınırlı sayıda çalışanın görevlerini sürdürdüğü, zorunlu izne çıkarılanların ise ücretlerinin yüzde 76'sının ödendiği öğrenildi.

12 Ocak 2009 Pazartesi, 11:46
Abone Ol google-news

Hafif ticari araç segmentindeki ''Doblo''un yanı sıra Peugeot ve Citroen markalarını bünyesinde barındıran Fransız PSA Grubu ve Fiat için ''Mini Cargo'' ile''Fiat Linea'' üreten Tofaş'ta global pazarlardaki daralma nedeniyle 27 Aralık 2008 tarihinde durdurulan üretim, bugün itibarıyla yeniden başladı. Bu süreçte, yaklaşık 6 bin işçinin çalıştığı fabrikada, sınırlı sayıda çalışanın görevlerini sürdürdüğü, zorunlu izne çıkarılanların ise ücretlerinin yüzde 76'sının ödendiği öğrenildi.

Daha önce günde bin 100 araç üretim rakamını yakalayan Tofaş'ın, kriz yüzünden günde 750 araca kadar gerilediği ve vardiya sayısını 3'ten 2'ye düşürdüğü bildirildi.

Aynı nedenlerle 18 Aralık 2008 tarihinde üretimini durduran OYAK Renault'da da bantlar yeniden çalışmaya başladı.

''Megane II Sedan'', ''Symbol'' ve ''Clio III'' üretip, bunun yüzde 80'inden fazlasını ihraç eden OYAK Renault, fabrikada çalışan toplam 4 bin 490 işçinin büyük bölümünü, ücretlerinin yüzde 76'sının ödenmesi kaydıyla zorunlu izne çıkarmıştı.

Bu süreçte, Renault'da bazı birimlerde 500 kadar çalışan görevlerini sürdürmüştü.
Üretimini üç vardiya olarak sürdüreceği öğrenilen OYAK Renault'nun, önce saatte 60 araç ürettiği, bu rakamın siparişlerin azalması yüzünden saatte 48,5 araca kadar düştüğü öğrenildi.

Öte yandan, dizel enjeksiyon sistemleri üreten Bosch Sanayi ve Ticaret AŞ'de 27 Aralık 2008 tarihinde durdurduğu üretimine, 5 Ocak'ta yeniden başlamıştı.