'Reyting' cemaat dosyasında

Kamuoyunun gündemine bomba gibi düşen reyting operasyonları, bugün CHP Denizli Milletvekili olan İlhan Cihaner'in Erzincan Cumhuriyet Savcısı iken yürüttüğü cemaat soruşturmasına da konu olmuştu. Yasal izinler alınarak yapılan dinleme kayıtlarında özellikle yandaş medya patronlarının AGB ölçümlerinden rahatsız oldukları ve yeni bir ölçüm şirketi kurma üzerinde durdukları göze çarpmıştı.

16 Aralık 2011 Cuma, 08:15
Abone Ol google-news

Erzincan Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararıyla dinlenen Albayrak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak, TVNet Genel Yayın Yönetmeni Şenol Kazancı ve Kanal 7 Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Çelik’in, konuşmalarında Basın İlan Kurumu’ndaki seçimlerden reyting ölçüm şirketi AGB’den çıkılmasına ve hatta yeni bir şirketin kurulmasına kadar çeşitli konular ele alınıyor. İletişim tespit tutanaklarına yansıyan o konuşmalardan bazıları şöyle:

Şenol …: Yok abi AGB Nilsen’den çıkmak değil iş, iş orada yükselmek (24) kişi orada.

Albayrak: Tamam da yükselemiyorsan orda sıfır sıfır gözükünce millet ona reklam vermez ki. Mustafa Abi bu sizin o İsmail Karahan mı vardı bu şeyde nedir o Karşıyaka da.

Çelik: Reklam da. He.

Ahmet Albayrak: Yav şimdi o bizim televizyonu adamlarda orda sıfır sıfır sıfır gösteriyorlar.

Çelik: Hı hı.

Albayrak: Yani orda bir yanlışlık var o adamlar bir ölçüm kim ölçtüydü ne yaptılar.

Çelik: AGB’yi söylüyorsun abi.

Albayrak: AGB’yi söylüyorum evet.

Çelik: Gösterirler abi.

Albayrak: Peki ne yapalım yeni bir AGB mi kuralım ne yapalım?

Çelik: Yeni bir AGB kurmamız lazım çalışıyoruz kuralım diye de yani daha bir şey beceremedik.

Albayrak: Yani nasıl çalışıyorsunuz bana söyleyin ona göre bir hareket edelim yani.

Çelik: Abi şimdi TRT genel müdürlüğü işte STV ben işte hı ATV’deki arkadaşlar.

Albayrak: He.

Çelik: Bu zor bir şey yani bir kere reklam veren işadamlarıyla mutabakat içinde yapmasan bir önemi yok. Şimdi İbrahim Şahin’in (TRT Genel Müdürü) bazı çalışmaları var işte onu bekliyoruz o inşallah şey yaparsa yani bir noktaya gelirse netice alınabilir. Yani bizim tutup böyle bir şey kurmamızla bir şey olmaz.

Albayrak: Ya niye kalksak yirmi tane televizyon otuz tane televizyon.

Çelik: Tamam da işte kimse gelmiyor ki bu işin ucunda para var bu parayı ölçen bir şey normal izlenmeyi ölçen bir şey değil yani bu AGB parayla ilgili bir şey reklamcılardan para almak ilgili bir şey olduğu için abi.

Albayrak: Tamam tamam.

Çelik: Onların ikna edilmesi gerekiyor.