Rumlar boş durmuyor

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi hiç boş durmuyor. Kara suları, ulusal hava sahası ve Lefkoşa FIR hattı gibi konuları anlamakta güçlük çeken Rum kesimi, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon'a yazdığı bir mektupla Türkiye'yi protesto etti.

12 Haziran 2009 Cuma, 07:21
Abone Ol google-news

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, "Kıbrıs'ın kara suları, ulusal hava sahası ve Lefkoşa FIR hattının, Türk askeri gemisi ve uçağı tarafından 27-29 Mayıs tarihleri arasında ihlal edildiği" iddiasıyla Türkiye'yi BM'de protesto etti.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, bir Türk askeri gemisi ve uçağının "Kıbrıs'ın kara suları, ulusal hava sahası ve Lefkoşa FIR hattını ihlal ettiği"ni öne sürerek Türkiye'yi BM'de protesto etti.

Rum haber ajansına göre, Rum Kesimi'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Minas Hadjimichael, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon'a bir mektup gönderdi. Mektupta "Kıbrıs'ın kara suları, ulusal hava sahası ve Lefkoşa FIR hattının Türk askeri gemisi ve uçağı tarafından 27-29 Mayıs tarihleri arasında ihlal edildiği" iddia edildi.

Türkiye'nin, "Kıbrıs'ın kendi münhasır ekonomik bölgesinde yürüttüğü sondaj çalışmalarını engellenmek istediği" savına da yer verildiği mektupta Rum Kesimi'nin, "BM Deniz Hukuku Anlaşması çerçevesinde doğal zenginliklerinin işletilmesi ve araştırılması çalışmalarına devam edeceği" vurgulandı.