Rus bilim insanları mutasyona uğramış yeni tip koronavirüsü tespit eden kit geliştirdi

Rus bilim insanları, İngiltere'de ortaya çıkan yeni koronavirüs mutasyonunu hızlı şekilde tespit edebilen bir test kiti geliştirdiklerini açıkladı.

15 Şubat 2021 Pazartesi, 17:20
Rus bilim insanları mutasyona uğramış yeni tip koronavirüsü tespit eden kit geliştirdi
Abone Ol google-news

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu, Aralık ayı sonunda İngiltere Başbakanı Boris Johnson tarafından duyurulan ve birçok başka ülkede rastlanılan yeni koronavirüs mutasyonunu tespit edebilen bir test kiti geliştirdiklerini açıkladı. 

Birleşik Krallık Hükûmeti Bilimsel Baş Danışmanı Patrick Vallance, yeni mutasyonun öncekine göre yüzde 70 daha hızlı yayılabileceğini açıklamıştı.

90 DAKİKADA SONUÇ VERİYOR

Kurum tarafından yapılan açıklamada, “Yeni test kiti, mutasyonlu virüsü hızla tespit ediyor. Test kapasitesi yüksek olduğu için çoklu test örneklerinde yanlış tanı yapılması önleniyor” ifadeleri yer aldı. Kurum ayrıca test kitinin klinik deneylerden geçtiğini ve doğruluk seviyesinin yüksek olduğunu belirtti.

Kurum geçen hafta COVID-19’u yüksek doğruluk payıyla tespit edebilen ve süreci 3 veya 4 kat hızlandırabilen bir test kitinin geliştirildiğini açıklamıştı.

Geleneksel PCR koronavirüs testinin sonuçlanması 5 saati bulurken Rusya tarafından geliştirilen yeni test kitinin sadece 90 dakikada sonuç verebildiği belirtildi.