Rusya, Esad açıklamalarını yalanladı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ortadoğu Özel Temsilcisi Mikhail Bogdanov'un dün, Esad yönetimine ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmadığını belirtti.

14 Aralık 2012 Cuma, 08:34
Abone Ol google-news

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Bogdanov'un ''son zamanlarda herhangi bir açıklama ya da özel söyleşi yapmadığı'' belirtilerek, Dışişleri Bakanı Yardımcısının dün yaptığı konuşma sırasında sadece Suriye muhalefetinin vaziyetine değindiği bildirildi.

Rusya resmi ajansları, dün Bogdanov'un, Suriyeli muhaliflerin iç savaşın galibi olabileceğini, Esad yönetiminin ülkede kontrolü kaybetmeye başladığını söylediğini duyurmuşlardı.

Rusya'nın Suriye konusundaki tutumunda dramatik bir yön değiştirme olarak yorumlanan bu açıklamanın ardından ABD, Rusya'nın, Esad rejiminin eli kulağında olan çöküşünü kabul ederek ''gerçeğe uyandığını'' bildirmişti.


Haber kaldırılmadı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Bakan Yardımcısı ve Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ortadoğu Özel Temsilcisi Mikhail Bogdanov'un Suriye'de "muhaliflerin kazanabileceği göz ardı edilemez" şeklindeki sözlerini yalanmasına karşın, büyük yankı bulan haber, resmi haber ajansı İtar-tass sayfasından kaldırılmadı.