"Sağlık Bakanlığı üniversite hastanelerine el koymak istiyor"

CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, 1 Ağustos'ta yürürlüğe giren bir yasa ile bir üniversite hastanelerine Sağlık Bakanlığı tarafından el konulmak istendiğini, ilk örneğin de Marmara Üniversitesi Hastanesi olduğunu savundu.

22 Eylül 2010 Çarşamba, 08:31
Abone Ol google-news

CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

Üniversitelerin tüm dünyada özerk kurumlar olarak kabul edilmesine karşın Türkiye'de "görece" özerkliğe dahi tahammül edilemediğini, sessiz-sedasız çıkarılan bir yasa ile üniversitelerin hizmet ve uygulama sunduğu hastanelerine el konulmak istendiğini savunan Topuz, ilk örnek Marmara Üniversitesi Hastanesi'nin Sağlık Bakanlığı'na bağlanmak istendiğini ifade etti.

Topuz, üniversite hastanelerinin yalnızca hizmet birimleri olmadığını, Marmara Üniversitesi Hastanesi'ndeki durumun yaygınlaştırılması durumunda tıp eğitiminin kalitesinin düşeceğini ve Türk bilim adamlarının sadece başka ülkelerin ürettiği bilgileri uygulayan doktorlar haline geleceğini kaydetti.

1 Ağustos'ta yürürlüğe giren 6009 sayılı yasanın geçici 9. maddesine göre 5 Bakan ve YÖK Başkanı'nın oluşturduğu kurulun, mali durumunun zayıf olduğuna karar verilen üniversite hastanelerine belirlenecek tedbirleri uygulaması koşuluyla mali yardım yapılacağını ancak belirlenecek tedbirlerin ne olduğunun bilinmediğini belirten Topuz, "Bu tıpkı IMF'nin Türkiye'ye parasal yardım yapmak için öngördüğü koşulların benzeri olacaktır" dedi.

Devletin eğitime yatırım yaparken şirket mantığı ile kâr-zarar hesabı yapamayacağına dikkat çeken Topuz, "İlgili yasa kapsamında kaç üniversite hastanesi mali yardım yapılmıştır? Ne kadar para aktarılmıştır? Kaçına protokol imzalanmıştır? Bu kapsamda üniversite hastanelerine yapılan mali yardım karşılıklarında hangi yaptırım ya da isteklerde bulunulmuştur? Koşul olarak hangi kriterler getirilmiştir" diye sordu.

Marmara Üniversitesi Hastanesi'nin Sağlık Bakanlığı'na bağlanmak istenip istenmediğini de soran Topuz, Başbakan Erdoğan'ın "Üniversite ile bakanlık arasında yapılmış bir protokol var mı? Var ise bu protokolün içeriği nedir? Kurumun kadrolarında bir değişiklik olmuş mudur? Olmuşsa yeni oluşturulan kadrolar ve atamalar nedir?" sorularının da yanıtlanmasını istedi.