Salı 'pazar'lığı

İstanbul Kadıköy'de eski Salı Pazarı'nın kurulduğu tarihi Kuşdili Çayırı'nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından imara açılarak, çok katlı alışveriş merkezi yapılmasını amaçlayan projeye ilişkin İstanbul İdare Mahkemesi'nin ''yürütmeyi durdurma'' kararı verdiği belirtildi.

11 Haziran 2009 Perşembe, 13:01
Abone Ol google-news

Kadıköy Belediyesi'nden yapılan açıklamada, İstanbul 2. İdare Mahkemesi'nin kararıyla, eski Salı Pazarı'nın kurulduğu Kuşdili Çayırı'na yapılması planlanan alışveriş merkezi projesinin durdurulduğu ifade edildi.

Açıklamada, Kadıköy'de yapılacak böyle bir inşaatın, ''bölge trafiğini daha da zora sokacağı ve yapılacak alışveriş merkezinin Kadıköy'deki tarihi çarşı esnafının ekonomisine zarar vereceği'' gerekçesiyle ilçede oturanların bu projeye karşı çıktıkları, bu alanın tekrar yeşil alan olarak tasarlanması için kampanya başlattıkları ifade edildi.

Açıklamada, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk'ün şu görüşlerine yer verildi:
''Kararı olumlu buluyoruz. Bizim için önemli bir kazanım. Kentin yeşil alanlarının korunması açısından örnek teşkil edecek bir yaklaşım. Bir süredir tüm Kadıköylüler gibi biz de bu kararı bekliyorduk. Karar, umarım yeşil alanların imara açılması yoluyla trafik yoğunluğunu artıracak ve kent içi yaşamı olumsuz etkileyecek diğer projelere de örnek olur.''

İstanbul Büyükşehir Belediyesince, Salı Pazarı'nın kaldırıldığı Kuşdili Çayırı'na çok katlı alışveriş merkezi yapılmasına ilişkin proje hazırlanması üzerine TMMOB Şehir Plancıları Odası tarafından, ''projenin yürütmesinin durdurulması'' talebiyle İstanbul İdare Mahkemesine başvurulmuştu.