"Sanayi kesmi tarıma dönüş yapıyor"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, ekonomik kriz nedeniyle sanayide istihdam edilen kesimin, tarım sektörüne dönüş yaptığını söyledi.

22 Eylül 2009 Salı, 09:32
Abone Ol google-news

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, Akyazı Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Akyazı Ticaret Borsası'nın düzenlediği bayramlaşma törenine katıldı.
Törende konuşan Bayraktar, Türkiye'de ve dünyadaki ekonomik krizin ortaya koyduğu sıkıntıların başında işsizliğin geldiğini belirterek, işsiz sayısının yüzde 13'lere ulaştığını ve kalkınma oranının yüzde 7'lere çıkmaması halinde, işsiz sayısının artarak devam edeceğini savundu.

Ülke ekonomisinin 20 yıl daha bu sıkıntıları yaşayacağını ileri süren Bayraktar, ''Bize iş arayan, 3 dil bilen gençler ve çocuklarını işe sokmak isteyen aileler geliyor'' dedi.

Ülke kalkınması ve istihdamın lokomotifi olan kesimlerin, önünün açılması gerektiğini ifade eden Bayraktar, şunları söyledi:
''Ekonomik kriz nedeniyle sanayide istihdam edilen kesim, kriz nedeniyle tarım sektörüne dönüş yapmakta. TZOB'nin üye sayısı 4 milyon iken, bu gün üye sayımız 4 milyon 900 yüz bin olmuştur. Şimdi benden bu 900 yüz bin kişiyi de istihdam etmem isteniyor. Elbette ki, bunlara sahip çıkacağız. Tarım kesiminde çalışan herkesin haklarını aramak ve korumak adına, demokratik ve hukuk çerçevesinde kalmak kaydıyla her türlü eylemi yaparız. Bu eylemlerimiz hükümetlere karşı değildir.
Bizler bu sektörün sorunlarını dile getirmek ve çözüm üretilmesi için eylemler yaparız. Geçmişte bunun örnekleri var, Ordu mitingi fındık sektörünü canlandırdı. Manisa'da yapılan miting sayesinde, yurt dışından 3 yıldır mısır ithal edilmiyor. Randevular talep ederek, Başbakanımızla bu sorunları paylaşıyoruz ve destek alıyoruz.''


''Üye sayısının çok olması, sanayinin gelişmemesini bir sonucudur"

Gelecek dönemde yatırımlara hız verilmesi ve tarım sektörünün öneminin bilinerek hareket edilmesi gerektiğini dile getiren Bayraktar, sözlerini şöyle tamamladı:
''Bu ülke bizim, bu ülkede her sektör önemli. Ancak odamızın üye sayısının 5 milyon olması gururlanılacak ve övünülecek bir durum değil. Üye sayısının çok olması, sanayinin gelişmemesinin bir sonucudur. Tarım sektöründe çalışanların risklerini azaltmak, üreticiyi mağdur etmemek lazım. Bu konuda hükümetin çiftçiyi desteklemesi gibi, bir görevi vardır.
Tarımı güçlü olan ülkeler şanslıdır. Tarım sektörü güçlü olmayan ülkeler, bu krizlerden daha çok etkilenmekte. Hükümet bu konuya kaynak aktardı. Çiftçinin ürettiği tarım ürünlerinin para yapması sağlanmalı. Yapıştığımız görüşmeler sonucunda bu yıl TMO mısır alımı yapacak. Fındıkla ilgili bakanımız söz verdi. Ocak veya ocak ayı sonuna kadar TMO fındığı piyasaya çıkarmayacak. Buda fındık fiyatını, 4 liranın üzerine çıkarmıştır. Üreticiyi bir kez daha uyarıyoruz, malınızı hemen satmayın.''