"Sarmaşık" operasyonu iddianamesi tamamlandı

İzmir'de Güzelbahçe Belediyesi'ne yönelik, geçen ocak ayında düzenlenen ''Sarmaşık'' operasyonuna ilişkin iddianame Cumhuriyet Savcısı Sait Demiröz tarafından hazırlanarak mahkemeye sunuldu.

17 Ağustos 2009 Pazartesi, 08:32
Abone Ol google-news

Özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Sait Demiröz, İzmir'de Güzelbahçe Belediyesi'ne yönelik, geçen ocak ayında düzenlenen ''Sarmaşık'' operasyonuna ilişkin iddianamesini tamamladı.

İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianamede, 66 sanık için çeşitli cezalar istendiği öğrenildi.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin Cumhuriyet Savcısı Murat Gök'ün talimatıyla düzenlediği operasyonda, dönemin Güzelbahçe Belediye Başkanı Ertan Avkıran, dönemin belediye meclis üyesi ve Güzelbahçe'nin mevcut belediye başkanı Mustafa İnce, Değirmendere Belediye Başkanı Necati Şemsettin Eren, bazı meclis ve encümen üyeleri ile belediye çalışanlarının da aralarında bulunduğu 74 kişi gözaltına alınmıştı.

''İhaleye fesat karıştırmak, imar kanuna muhalefet, rüşvet alıp vermek, görevi kötüye kullanmak, görevi ihmal etmek, irtikap, devleti zarara uğratmak'' iddialarıyla adliyeye sevk edilen zanlılardan, aralarında Güzelbahçe Belediye Başkanı Avkıran'ın da bulunduğu 39 kişi tutuklanmış, zanlılardan 16'sının tahliye talebi kabul edilmişti.

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Murat Gök, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş'ın da ifadelerine başvurmuştu.

Soruşturma dosyası, Murat Gök'ün duruşma savcısı olarak görevlendirilmesiyle kendisinden alınıp Cumhuriyet Savcısı Sait Demiröz'e verilmişti.