"Sayaç paraları geri ödensin"

Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, mekanik sayaçları, elektronik olanlarla değiştirilen 9 milyon aboneden alınan ücretlerin geri ödenmesini istedi.

18 Mayıs 2013 Cumartesi, 12:20
Abone Ol google-news

Turhan Çakar, düzenlediği basın toplantısında, elektrik dağıtım şirketlerinin, Ölçüler ve Ayar Yasası'nda zorunluluk olmadığı halde 10 yılını dolduran elektrik sayaçlarını, elektronik sayaçlarla ücret karşılığında ve tüketicilerin isteği dışında değiştirdiğini ileri sürdü.
Türkiye'de 35 milyon elektrik sayacı bulunduğunu belirten Çakar, "Bugüne kadar 9 milyon dolayında abonenin mekanik sayacı dağıtım şirketleri tarafından tüketicilerin isteği olmadan elektronik sayaçla değiştirildi. Elektrik sayaçlarındaki bu vurgun ve soygunun boyutu 450 milyon lira dolayındadır" diye konuştu.

Çakar, "Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın 2014 yılının Ocak ayından itibaren 26 milyon eski tip mekanik sayacın, ücretsiz elektronik sayaçla değiştirileceğini söylediğini" ifade ederek, bu açıklamanın ardından gelen şikayetlerin arttığını dile getirdi. Dağıtım şirketlerinin aldıkları ücretin tüketicilere iade edilmesi için düzenleme yapılmasını isteyen Çakar, "Mekanik sayaçları elektronik sayaçla değiştirilen 9 milyon aboneden alınan ücretler geri ödensin" dedi.

Çakar, tüketicileri, sayaçları ücret karşılığında değiştiren dağıtım şirketleri hakkında suç duyurusunda bulunmaya çağırdı.