Seçim yasakları başladı

12 Haziran'da yapılacak milletvekili genel seçimleri için propaganda ve yasaklar başladı. Bügünden itibaren açılış ve temel törenleri düzenlenmezken, seçim propagandasına dönük gezilerde "kırmızı plakalı" makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen araçlar kullanılamayacak.

02 Haziran 2011 Perşembe, 08:15
Abone Ol google-news

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçim ve propaganda ve yasaklarının başlangıcını 2 Haziran 2011'den oy verme günün takip eden güne kadar olan yasakları belirledi. 11 Haziran Cumartesi günü saat 18.00'e kadar olan propaganda süresinde denetim ve gözetim yetkisi İlçe Seçim Kurulları'nda olacak. Bugün başlayan seçim propagandası süreci içinde İl Seçim Kurulları'nca gösterilen yerler dışında açık ve kapalı yerlerde toplu olarak propaganda yapılamayacak.

Anketler yayınlanmayacak

YSK'nın kararına göre, partiler ve adaylar, kendilerini tanıtıcı nitelikte broşür ve el ilanları dışında herhangi bir hediye ve eşantiyon dağıtamayacak, dağıttıramayacak. 10 günlük süre içinde yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler ve bilgi ile iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla, siyasi partinin veya adayın lehine veya aleyhine ya da vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın ve herhangi bir surette ilan dağıtımı yapılayacak. Propaganda için kullanılan el ilanları ve diğer her türlü matbuat üzerinde Türk Bayrağı ve din ibareli herhangi bir unsur bulundurulamayacak. Siyasi partiler ve adayların, yapacakları propagandalarda, Türkçe kullanılması esas olacak.

Karşılama uğurlama yapılmayacak

2 Haziran'dan itibaren 298 sayılı Kanun'un 62. maddesinde yer alan yasaklar devreye girmiş olacak. Buna göre, devlet katma bütçeli daire, teşekkül, il özel idareleri, belediyelerle bunlara bağlı daire ve müesseseler, İktisadi devlet teşekkülleri ve bunların kurdukları müesseselerle Bankalar Kanunu'na tabi teşekküllere ait kaynaklardan yapılan iş ve hizmetler dolayısıyla, açılış ve temel atmaları da kapsayan törenler tertiplenemeyecek, nutuk söylenemeyecek, demeç verilemeyecek ve bunlar hakkında her türlü vasıtayla yayınlarda bulunulamayacak. 10 günlük süre içinde, başbakan ve bakanlarla, milletvekilleri yapacakları seçim propagandası ile ilgili gezilerde makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen araçlar kullanılmayacak, bu amaçla yapacakları gezilerde, protokol icabı olan karşılama ve uğurlamalar ile törenler yapılamayacak, resmi ziyafet verilemeyecek. Bu dönemde başbakan ve bakanlar seçimle ilgili çalışmalarında ve konuşmalarında 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri Hakkındaki Kanun hükümlerine bağlı olacak. Başbakan, bakanlar, milletvekilleri ve adayların seçim propagandasıyla ilgili yapacakları gezilere hiçbir memur katılamayacak. Seçim propaganda dönemi 11 Haziran Cumartesi Saat 18.00'de bitecek. Seçim yasakları ise oy verme günü 12 Haziran saat 24.00'de sona erecek.