Seçim yasakları Erdoğan tarafsızmış gibi başlıyor

Anayasa değişikliği için 16 Nisan’da yapılacak referanduma ilişkin bazı seçim yasakları bugün başlıyor.

08 Nisan 2017 Cumartesi, 22:01
Abone Ol google-news

16 Nisan'da yapılacak referanduma ilişkin seçim yasakları bugün başlıyor.

Buna göre kabine üyeleri, milletvekilleri ve siyasi parti temsilcilerinin, referandum gününe kadar kamuya ait makam araçlarını, uçakları kullanması, kamu olanaklarıyla propaganda yapması yasaklanıyor. Referandumda ‘evet’ kampanyasının başını çeken Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise anayasaya göre ‘tarafsız’ olduğu gerekçesiyle, kamu olanaklarını kullanmaya devam edecek. Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) hazırladığı seçim takvimine göre, propaganda serbestliği, oy verme gününden önceki gün saat 18.00’de sona erecek.

TRT’den ‘propaganda konuşması’ hakkını ise AKP, CHP, MHP ve HDP temsilcileri ile Cumhurbaşkanı Erdoğan bugünden itibaren kullanabilecek. Ancak Cumhurbaşkanlığı daha önce yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın bu hakkı kullanmayacağını açıklamıştı.

Propaganda yasakları sürecinde ‘evet kampanyası’nı yürüten Cumhurbaşkanı Erdoğan ise anayasaya göre ‘tarafsız’ olarak tanımlandığı gerekçesiyle, makam araçlarını kullanmaya devam edebilecek.

Oy verme gününden önceki 24 saate kadar siyasi partiler radyo ve televizyonlarda birlikte veya ayrı ayrı açık oturum, röportaj ve panel gibi programlara katılarak görüşlerini açıklayabilecek. Siyasi partiler, propaganda süresinin sona ermesine kadar, yazılı basında ilan ve reklam yoluyla veya internet sitesi açarak sözlü, yazılı veya görüntülü propaganda yapabilecek.

Vatandaşların, elektronik posta adreslerine, taşınabilir veya sabit telefonlarına sesli, görüntülü veya yazılı mesaj gönderilemeyecek. Ancak siyasi partiler kendi üyelerine sesli, görüntülü veya yazılı mesajları her zaman gönderebilecek.

Oy verme gününden önceki 10 günlük sürede yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın ve herhangi bir surette dağıtım yapılamayacak.