Şehit cenazesinde AKP'li vekillere tepki

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde teröristlerce düzenlenen saldırıda şehit olan askerler toprağa verildi. Mersin'deki törende, şehidin kardeşi AKP'li milletvekillerine ’Defolun burada ne işiniz var. Ne yüzle geliyorsunuz? ’ diye tepki gösterdi.

01 Ekim 2011 Cumartesi, 12:02
Abone Ol google-news

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde teröristlerce düzenlenen saldırıda şehit olan Piyade Uzman Çavuş Hüseyin Kıraç, Mersin'in Tarsus ilçesinde düzenlenen törenin ardından toprağa verildi. Şehidin cenazesi ilk önce baba evine, daha sonra Yalamık Köy Camisi'ne getirilerek, burada tören düzenlendi.

Törene, şehit Kıraç'ın babası Ruhi, annesi Muteber Kıraç, ablası Fatma Aslan'ın yanı sıra Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, AKP Mersin milletvekilleri Ahmet Tevfik Uzun ile Nebi Bozkurt, CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, Adana 6. Kolordu Komutan Vekili ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Sezai Bostancı, Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ünal Karaosmanoğlu, Mersin İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Bedri Dursun, Tarsus Kaymakamı Orhan Şefik Güldibi, Tarsus Garnizon Komutanı Yarbay Abdulkadir Yavuz ile şehit yakınları ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Mersin İl Müftüsü Ali Melek tarafından kıldırılan namazının ardından top arabasına konulan şehidin naaşı, askeri bando eşliğinde bir süre taşındı. Daha sonra yurttaşlar, tabutu omuzlarına alarak köy mezarlığına kadar taşıdı.

PKK terör örgütü aleyhine sloganların atıldığı törende, şehit annesinin tabuta sarılarak, ''Kuzum bizi yalnız bırakıp nerelere gittin'' diye ağıt yakması, törene katılanlara duygusal anlar yaşattı.

"Defolun buradan, ne işiniz var? Ne yüzle geliyorsunuz?"

Bu arada, şehidin cenazesi baba evindeyken, buraya gelen AKP Mersin milletvekilleri Ahmet Tevfik Uzun ile Nebi Bozkurt, aileye taziyelerini bildirdi. Bu sırada sinir krizi geçiren şehidin kardeşi 18 yaşındaki Serkan Kıraç, AK Partili milletvekillerine, "Defolun buradan, ne işiniz var? Ne yüzle geliyorsunuz?" diyerek tepki gösterdi. Tepki üzerine milletvekili Ahmet Tevfik Uzun, köyden ayrıldı.

Nebi Bozkurt ise, gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Gösterilen tepki yanlış bir tepkidir. Böyle durumları istismar etmemek gerekir. Acı hepimizin acısıdır. Sadece bu ailenin değil, tüm vatanın acısıdır. Dolayısıyla doğudaki terör devam ettiği müddetçe, bizim bu terörün kökünü kazımamız gerekiyor. Hükümetimiz de bu konuda çok kararlıdır'' diye konuştu.

İzmir şehidini uğurladı

Saldırıda şehit olan Piyade Uzman Çavuş Özgür Küçük ise İzmir'in Kiraz ilçesinde düzenlenen törenle toprağa verildi.

Kiraz Yeni Mahalle Camisi'nde düzenlenen törene, İzmir Vali Vekili Ardahan Totuk, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, Hava Eğitim Komutanı Korgeneral Akın Öztürk, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Sırrı Aydoğan, şehit uzman çavuşun babası İbrahim, annesi Emine Küçük, abisi Erol Küçük ile ablası Firdevs Kavaklı, kız kardeşi Filiz Dönmez ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Küçük'ün yakınları cami avlusunda Türk bayrağına sarılı tabuta sarılarak şehidin fotoğrafını öptü. Abla Firdevs Kavaklı, ''Kardeşim fakirlikten öldü. Kimse çocuğunu uzman çavuş yapmasın'' dedi.

Cenaze namazı sonrasında Türk bayrağına sarılı tabut, askerlerin omzunda ambulansa kadar taşındı. Cenazeye ellerindeki Türk bayraklarıyla katılan vatandaşlar, ''Şehitler ölmez vatan bölünmez'', ''Askere uzanan eller kırılsın'' şeklinde slogan attı.

Şehit Uzman Çavuş'un naaşının taşınması sırasında çevredeki binaların balkonlarına Türk bayrağı asan vatandaşlar, el sallayarak şehidi uğurladı. Küçük'ün naaşı daha sonra Hisar Köyü Mezarlığı'nda toprağa verildi.