Sıfır araba almak giderek zorlaşıyor

Yeni araç vergileri ve kurdaki gelişmelere bağlı olarak fiyatlarındaki artış ve taksitlendirmelerde sınırlandırmalar sonrasında, ikinci el otomobil piyasasında hareket arttı.

18 Nisan 2014 Cuma, 17:17
Abone Ol google-news

Yalnızca yılının ilk 2 ayında toplam 706 bin 299 otomobil ve hafif ticari araç el değiştirdi. Doğuş Oto Değerlendirme (DOD) Satış ve Pazarlama Müdürü Gökhan İncekara, ilk 2 aylık ikinci el satışlarının otomobilde yüzde 8.0, hafif ticari araçlarda yüzde 4.0'lük artış gösterdiğine dikkat çekti. İncekara, ikinci eldeki hareketliliğin, yeni araç fiyatlarının kur ve ÖTV artışlarıyla ortalama yüzde 15 artış göstermesinden kaynaklandığını, ikinci el araç fiyatlarında artış oranının yüzde 5 düzeyinde kaldığını söyledi.

İkinci el otomobil piyasasındeki mevcut hareketlililğin sürmesi halinde yılsonunda 3.6 milyon adet düzeyine ulaşabileceğini vurgulayan İncekara, sıfır araçların artan fiyatlarına karşılık, ikinci elde fiyatı daha uygun olan araçlara yönelmesinin beklenen bir durum olduğuna dikkat çekti.

2014 yılı ilk çeyrekte yeni araç pazarındaki ürünlerin, mevcut kur seviyesi ile gerçek fiyatını bulmasıyla, ikinci el satışların olumlu yönde etkilendiğini de söyleyen İncekara, "İkinci el araç pazarının aynı 2013'te olduğu gibi yüzde 8-10 aralığında büyüyecektir" diye konuştu.

"İKİNCİ ELDE YÜZDE 55'LİK ORANLA DİZEL ARAÇLAR TERCİH EDİLDİ"

Tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarının değişmesine paralel olarak tek noktadan hizmet veren kurumsal firmalara olan ihtiyacın 2014'te de arttığını belirten İncekara şöyle konuştu:

"Araç tercihlerine baktığımızda, 2013 satışlarımızdan çıkardığımız verilere göre otomatik araç satışı yüzde 40'a yükseldi. Kasa tipine göre, bir değerlendirme yaptığımızda hatchback ve sedan modellerin eşit derecede tercih edildiğini görüyoruz. Yakıt tipinde ise yüzde 55'lik oranla dizel araçlar tercih edildi. 2014'te her sene olduğu gibi dizel ve otomatik araçlarda talebin süreceğini düşünüyoruz. DOD olarak, 2013 yılını 62 yetkili satıcımızla 20 bin satış adediyle kapatmayı hedeflemiştik ve be hedefimizi gerçekleştirdik. 2014 Yılı hedefimiz 25 bin araç satışı gerçekleştirmek."