Şili Meclisi'nde prezervatifler havada uçuştu

Şili'de devam eden kürtaj tartışmalarının ardından Şili Kongresi'nin alt kanadı, kürtaj yasağının kısmi olarak kaldırılmasına onay verdi. Kadınların üç özel durumda kürtaj olmasının önünü açacak kararın alındığı oturumda, prezervatifler ‘havada uçuştu.’

18 Mart 2016 Cuma, 17:13
Abone Ol google-news

Şili’de Augusto Pinochet döneminde alınan kürtaj yasasının kaldırılması için süren tartışmaların ardından ilk karar çıktı.

Kürtaj yasağının kısmen kaldırılması, Kongre’nin alt kanadında bugün yapılan oturumdaki oylamada 44 ‘Hayır’ oyuna karşılık 66 ‘Evet’ oyuyla kabul edildi. Oylamanın ardından sonucu açıklayan Parlamento Başkanı Marco Antonio Núñez, kararı “İnanılmaz, onaylandı” diye duyurdu.

Sputnik'in haberine göre, kürtaj yaptıran kadınların beş yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını öngören yasanın değişmesi kadar Sosyalist Parti milletvekillerinin parlamentoda uçurdukları prezervatifler de güne damgasını vurdu.

Kararın yasalaşması için Senato tarafından da onaylanması gerekiyor. Senatonun kürtaj yasağının kısmen kaldıracak kararı ele alması bekleniyor.