Simon Bolivar Senfoni Orkestrası konseri

Şef Gustavo Dudamel yönetimindeki Venezuella Simon Bolivar Senfoni Orkestrası, 8-9 Ağustos'ta İstanbul'da konser verecek.

01 Ağustos 2011 Pazartesi, 11:35
Abone Ol google-news

İstanbul Kültür Sanat Vakfı'ndan (İKSV) yapılan açıklamaya göre, tüm dünya için ilham verici bir örnek oluşturan El Sistema'nın kurucusu Jose Antonio Abreu ile dünyaca ünlü şef Gustavo Dudamel yönetimindeki Venezuella Simon Bolivar Senfoni Orkestrası 6 ile 9 Ağustos tarihleri arasında İstanbullu sanatseverlerle buluşacak.

Orkestranın, 8 Ağustos Pazartesi günü ve 9 Ağustos Salı günü Haliç Kongre Merkezi'nde vereceği konserlerde, Tchaikovsky'nin Hamlet, Orkestra İçin Fa minör Fantezi Uvertür, Romeo Juliet, Fantezi Uvertür, Fırtına, Fa minör Senfonik Fantezi ve Francesca Rimini, Dante'den Esinli Senfonik Fantezi eserleri, Ravel'in Daphnis ve Chloe, Castellanos'un Santa Cruz de Pacairigua, Senfonik Süit, Chavez'in 2. Senfoni, ''Sinfonia India'' ve Stravinsky''nin Ateşkuşu Bale Süiti (1919) eserleri seslendirilecek.

Konserin yan etkinlikleri, 6 Ağustos Cumartesi akşamı başlayarak orkestra İstanbul'dan ayrılana kadar devam edecek. El Sistema ile bağlantılı bir dizi yan etkinlik ücretsiz olarak düzenlenecek. Yan etkinliklerin ilkinde, esin kaynağını sanatın evrensel, engel tanımayan gücünden alan Social Inclusion Band'in ardından Beyoğlu Belediyesi Gençlik Orkestrası üyeleri konser verecek. Aynı gün, saat 21.00'de Galata Meydanı'nda gerçekleştirilecek konserin ardından, saat 21.30'da El Sistema'nın hikayesini anlatan ''Çalmak ve Mücadele Etmek'' filmi meydana kurulacak dev ekranda gösterilecek.

Galata Meydanı'nda 7 Ağustos Pazar günü saat 21.00'de başlayacak etkinlikte, Simon Bolivar Senfoni Orkestrası'nın müzik gruplarından Caracas Brass Ensemble ve orkestranın perküsyon ekibi Atalaya Percussion Ensemble'ın vereceği 2 farklı konserin yanı sıra Sulukule Kentsel Yıkım ve Yenileme Bölgesi'ndeki çocuklar, içinde bulundukları zorluklara rağmen yetenek ve potansiyelleri değerlendirilerek, yaşama kazandırmayı amaçlayan Sulukule Çocuk Sanat Atölyesi'nde sahneye çıkacak.

Etkinlikte, 8 Ağustos Pazartesi günü ise Taksim'deki The Marmara Oteli'nde El Sistema'nın kurucusu Jose Antonio Abreu ile El Sistema ve bu modelin Türkiye'de nasıl uygulanabileceği üzerine bir söyleşi gerçekleştirilecek. ''Edirnekapı Barış İçin Müzik Projesi'' temsilcilerinden, akademisyen Yeliz Yalın Baki, keman virtüözü Cihat Aşkın, piyano virtüözü Süher Pekinel'in katılımıyla gerçekleştirilecek söyleşinin moderatörlüğünü, İstanbul Müzik Festivali Danışma Kurulu üyesi Feyzi Erçin yapacak.

Konserler, Borusan Holding, Eczacıbaşı Holding, Hedef Alliance Holding A.Ş, KORAB International S.A ve Selahattin Beyazıt'ın destekleriyle gerçekleştirilecek. Şef Gustavo Dudamel yönetimindeki Venezüella Simon Bolivar Senfoni Orkestrası biletleri, Biletix satış kanalları ve İKSV'den temin edilebilecek. Orkestranın bilet fiyatları 300 TL, 200 TL, 150 TL, 90 TL ve öğrenciye 25 TL'ye satışa sunulacak. İKSV'nin Lale Kart sahipleri, biletlerinde yüzde 25'e varan özel indirimlerden yararlanabilecek.

Dileyen müzikseverler, yapacakları bağışlarla İstanbul'da kültürel etkinliklere katılma şansı bulamayan çocukları müzikle buluşturacak. Düşler Akademisi ve Sulukule Çocuk Sanat Atölyeleri'nin de aralarında olduğu sivil toplum kuruluşlarının aracılığıyla belirlenecek çocukların konseri izlemesini sağlamak için 250, 500, bin ve 5 bin TL'lik bağış bedellerinden biri tercih edilerek, 5, 10, 20 veya 100 çocuk konsere davet edilebilecek.