Sinabung Yanardağı için en yüksek seviyede alarm

Endonezya'nın batısındaki Sinabung Yanardağı'nın kül ve gaz püskürtmesi nedeniyle bin 200 kişi yanardağ yakınındaki köylerden güvenli bölgelere tahliye edildi.

16 Haziran 2015 Salı, 13:19
Abone Ol google-news

Endonezya'nın Kuzey Sumatra adasında bulunan 2 bin 600 metre yüksekliğindeki yanardağda patlamaların artması nedeniyle bölgedeki alarm düzeyi en yüksek seviye olan beşe çıkarıldı. Yanardağın yedi kilometreyi kapsayan çevresi de "tehlike bölgesi" ilan edildi. Bölgedeki köylerde yaşayan bin 200 kişi daha güvenli bölgelere yerleştirilirken, köylerden tahliye edilenlerin sayısı 8 bine ulaştı.

Endonezya Ulusal Afet Ajansı, Sinabun Yanardağı etrafında 2 Haziran'dan bu yana kırmızı alarm ilan etti. Yanardağın Cumartesi günü şiddetini arttıran patlamalarda lavha püskürtmesi tahliye çalışmalarını hızlandırdı. Bugün meydana gelen irili ufaklı patlamalarda 28 kez sıcak kül ve taş patlaması olduğu, püsküren külün 3 kilometre yüksekliğe ulaştığı belirtildi.

Yaklaşık 400 yıl uykuda kaldıktan sonra 2010'da faaliyete geçen Sinabung Yanardağı'nda geçen yıl meydana gelen patlamalarda 17 kişi yaşamını yitirdi.

''Pasifik ateş çemberi'' deprem ve volkan kuşağında yer alan Endonezya'da 130 aktif yanardağ bulunuyor.