Solda işbirliği umudu

Parlamento dışı partilerde seçim işbirliği, ortak aday kulisleri yoğunlaşırken CHP resmen bir seçim ittifakı ya da işbirliği yerine “fiili” yerel birlikteliklerden yana tavır koydu. Hatay’ın Samandağ ilçesinde Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nden seçilen (ÖDP) belediye başkanı Mithat Nehir CHP’ye geçti.

27 Kasım 2013 Çarşamba, 20:45
Abone Ol google-news

CHP ile HDP arasında özellikle İstanbul’da yerel seçimde işbirliği kulisleri yürütülürken bazı yerlerde de CHP-ÖDP işbirliği için somut adımlar atıldı. Hatay’ın Samandağ ilçesinin ÖDP’li belediye başkanı Mithat Nehir, geçen günlerde CHP’ye geçti. Trabzon’un Tonya ilçesinde ÖDP ile CHP’nin ortak ekolojist mücadele doğrultusunda birlikte hareket edeceği, Rize Fındıklı’da da işbirliği yapılabileceği kulisleri yaygınlaştı.

Aralarında ÇGD Genel Başkanı Ahmet Abakay, yazar Ahmet Cemal, yazar Ataol Behramoğlu, Nihat Behram, yazar Serpil Güvenç, gazeteci Şükran Soner, Merdan Yanardağ, Barış Terkoğlu ve eski milletvekili Mahmut Alınak’ın da yer aldığı 24 aydın, “Bize bir sol cephe gerek” çağrısı yapmıştı. Çağrı metninde “Türkiye diktatörlüğü ve diktatörlükten kurtulmanın sancılarını yaşıyor. AKP bölgemize yönelik emperyalist tasarıların, ülkemizdeki sermaye egemenliğinin ve gerici karanlık güçlerin tarihsel projesidir. Türkiye toplumunun, Gezi’den başlayarak reddettiği budur, bunların tamamıdır. Reddettiğimiz emperyalist boyunduruk, kölece sömürü ve dinci karanlıktır. (...) Çeşitli siyasi hareketler, partiler, örgütler ya bu bütünlüğü görmezden gelmekte ve uzlaşma yolları aramaktadır ya kafaları karışıktır ya da büyük halk hareketini kucaklamak açısından yetersizdirler. O halde bize bir sol cephe gerekiyor...” deniliyordu. CHP İzmir Milletvekili Oğuz Oyan da bu çağrıya imza atanlar arasında yer alıyor.

Öte yandan, “Atatürk’te birleştik” sloganıyla “milli merkez” oluşturulurken CHP, MHP, DSP, HEPAR ve İşçi Partisi’nin birlikte yerel seçimlere girmesi hedefleniyor. İşçi Partisi Genel Başkanvekili Hasan Basri Özbey, yerel seçimlerde CHP-HDP işbirliği haberlerine tepki gösterdi. Özbey, “Bölücülüğü meşrulaştırmayın. 1991 CHP/SHP-HEP/PKK seçim ittifakının dersleri unutulmamalıdır. Milli güçlerin iktidar hedefiyle Atatürk’te birleşip güçbirliği yaparak yerel seçimlere katılmaları tarihi sorumluluktur. Bu tarihi sorumluluk CHP ve MHP’nin önündedir” görüşünü dile getirdi.

AVNOS'TA CHP-ÖDP İŞBİRLİĞİ

ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, geçen hafta sonu Nevşehir’in Avanos ilçesinde ortak seçim platformunun örnek bir önseçim gerçekleştirdiğini anlattı. Son yerel seçimlerde ÖDP’nin yüzde 10’un üzerinde oy aldığı Avanos’ta CHP’li aday seçimi kaybetmiş ve AKP’li aday kazanmıştı. Aynı sürecin yaşanmaması için CHP ile ÖDP arasında anlaşmaya varıldı ve CHP geçen hafta sonu bir düğün salonunda doğrudan halka sorarak adayını belirledi. Bu süreçte, daha önce ÖDP’den belediye başkan adayı olan İsmet İnce de CHP’ye katıldı. Alper Taş, “2 bin 321 kişi oy kullanmış. Ahmet Divan 1123, İsmet İnce 1204 oy almış. CHP Genel Merkezi bu eğilimi dikkate alırsa İsmet İnce ortak aday olarak CHP’den seçime girecek. Tonya ilçesinde de çimento fabrikası, HES’ler ve siyanürlü altın mücadelesinde oluşan güçlü bir platform var, bu platform ortak program yaptı ve CHP’den Hasan Kalyoncu ile seçime girme kararı aldı” dedi.

İstanbul için henüz bir şey söyleyemeyeceğini vurgulayan Taş, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu bir yerel seçim olduğu için merkezi ittifak gerçekçi olmaz. Yerel platformlara dayalı yerel programlar, yerel ortak adaylar olabilir. Belediye başkanlıklarında ortak yerel program ve onun ürünü olan ortak adaylara açığız. Temel eksenimiz, AKP rejiminin yenilmesi, geriletilmesi. Yerel düzeyde örgüte inisiyatif verdik. Ama sol bir program ve ekolojist çerçeve önemli. Mevcut yerel yönetim zihniyetini sorgulatmayı amaçlıyoruz. CHP, HDP ve TKP ile yerel bazda, yerel program ve ortak adaylarla siyasete kapalı değiliz belediye başkanlıklarında. Elbette bazı plaftormlarda ÖDP olarak da girebiliriz. İl genel meclislerinde, meclis üyelikleri için ise ÖDP listesiyle seçime gireceğiz.”