"Stalin siyasi suçludur"

Gürcistan Kültür Bakanı Nikoloz Rurua, eski Sovyet lideri Stalin'in ''siyasi suçlu'' olduğunu söyledi.

25 Haziran 2010 Cuma, 18:40
Abone Ol google-news

Gürcistan Kültür Bakanı Nikoloz Rurua, Gürcistan'ın Gori kentinde kaldırılan Stalin'in heykeliyle ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, Stalin'in heykelinin yerine ''Sovyet rejimi kurbanları'' adına anıt dikileceğini bildirdi.

Rurua, ''Stalin siyasi suçludur. O 1921 yılında Gürcistan'a Bolşevik ordusunu soktu ve onlar 70 yıl boyunca Gürcistan'ı işgal etti. Stalin, ülkeyi çirkin özerk cumhuriyetlere böldü ve bugün bu cumhuriyetler özgürlüklerle ilgili ve demokrasiyle ilgili konularda Gürcistan'a büyük engeller çıkartıyor'' şeklinde konuştu.

Nikoloz Rurua, Stalin'in sadece Gürcistan halkını değil, diğer halkların da en iyi tabakasını yok ettiğini sözlerine ekledi.

Eski Sovyet lideri Stalin'in doğum yeri olan Gürcistan'ın Gori kentindeki meydanda bulunan 6 metre yüksekliğindeki heykelin dün gece kentteki Stalin müzesine kaldırıldığı bildirildi.

Bir grup Gorili, heykelin bulunduğu alanda bugün protesto gösterisi düzenleyerek, Stalin'in heykelinin sökülmesine karşı olduklarını, bu isteği dikkate almayan hükümetin kendilerine hakaret ettiğini dile getirdi.

Heykelin bulunduğu alana Sovyet kurbanlarının ve Rusya ile Gürcistan arasında 2008 yılında çıkan savaşta hayatını kaybedenlerin anısına anıt dikilmesi öngörülüyor.