'Şu ana kadar 21 at başı tespiti yapıldı'

Van'ın Erciş ilçesi Belediye Başkanı Zülfükar Arapoğlu, boş bir tarlada bulunan hayvan kafalarıyla ilgili, ''Şu ana kadar 21 at başı tespiti yapıldı'' dedi.

21 Mart 2013 Perşembe, 12:03
Abone Ol google-news

Van'ın Erciş ilçesi Belediye Başkanı Zülfükar Arapoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, vatandaşlardan gelen ihbar üzerine Erciş-Adilcevaz karayolunun 10. kilometresindeki taş ocağı mevkisinde bulunan bir tarlada İlçe Jandarma Komutanlığı, Emniyet Müdürlüğü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile zabıta ekiplerinin inceleme yaptığını anımsattı.

İlk incelemede, aralarında at kafalarının da olduğunun tespit edildiğini belirten Arapoğlu, ''Bunların arasında büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara ait kafalar var. Gerekli birimlerce alınan numunelerle ilgili çalışmalar devam ediyor. Şu ana kadar 21 at başı tespiti yapıldı'' diye konuştu.

Arapoğlu, bazı küçük ve büyükbaş hayvanlara ait kafaların üzerindeki küpelerden yola çıkılarak gerekli çalışmalara başlandığını bildirerek, şöyle konuştu: ''Küpeli hayvanlar araştırılıyor. Hangi il ve ilçeye bağlı olduğu küpe numaraları ile ortaya çıkacak. Erciş'te zabıtalarımız ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekipleri sürekli kontrollerini yapıyor. Ayrıca Çevre Sağlık Komisyonu da meclis üyeleriyle zamana zaman kontrole çıkıyor. Bugüne kadar olumsuz bir şeyle karşılaşmadık. Kesimlerle alakalı da kontrollerimiz sürüyor.''

Gazetecilerin, ''etlerin nerede satıldığı ve tüketildiği konusunda bir bilgi var mı?'' yönündeki sorusuna Arapoğlu, ''Bu etlerin Erciş'te tüketilme ihtimali yok. İncelemeler bittiğinde bütün bilgileri kamuoyuyla paylaşacağız'' yanıtını verdi.