Sudan'da insanlık suçu işleniyor

Uydu görüntülerine göre, Kuzey ile Güney Sudan sınırında yer alan tartışmalı Abyei bölgesinde "savaş suçu" işleniyor.

25 Mayıs 2011 Çarşamba, 07:49
Abone Ol google-news

Harvard İnsani Yardım Kuruluşu ile Birleşmiş Milletler'in yürüttüğü, arama motoru Google'ın destek verdiği Uydu Gözcüsü Projesi'ni (Satellite Sentinel Project) destekleyen "Enough Project" adlı şirketten yapılan açıklamada, "uydu görüntülerinin Abyei bölgesinde insanlığa karşı suç ve savaş suçu işlendiğini kanıtladığı" belirtildi.


Projeyle elde edilen ve incelenen görüntülerde, zırhlı araçların saldırılarının ve kasabaların yakıp yıkıldığının görüldüğü ifade edildi. Açıklamada, Abyei'nin işgalinin önceden tasarlandığı, sokaklarda askerlerin konuşlandığı, bölgede çok sayıda tank ve helikopterin bulunduğu kaydedildi.

Uydu Gözcüsü Projesi, Ocak ayında Sudan'ın, Kuzey ve Güney Sudan olarak bölünüp bölünmeyeceğinin oylandığı referandum öncesinde şiddet eylemlerini ve insan hakları ihlallerini tespit etmek amacıyla başlatılmıştı.

Proje kapsamında Harvard İnsani Yardım Kuruluşu sıcak bölgeden bilgi, Birleşmiş Milletler ise belirlenen bölgelerden uydu görüntüleri topluyor ve bunları inceliyor. Google ise, bu verileri halka açacak bir web platformunu yönetiyor.

 

Beşir: Abyei'den çekilmeyeceğiz

Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir, Kuzey Sudan ordusunun tartışmalı Abyei bölgesinden çekilmeyeceğini söyledi.

Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir, Hartum'da yaptığı açıklamada, "Abyei Kuzey Sudan'ın toprağı. Güçlerimiz bu topraktan çekilmeyecek" dedi. Kışkırtma durumunda askerlerin karşılık vermesine yeşil ışık yaktığını belirten Beşir, yeni bir savaşa hazır olunduğunu da ifade etti. Güney Sudan güçlerinin geçen hafta tartışmalı Abyei bölgesindeki saldırısında 197 Kuzey Sudan askerinin öldüğü veya kaybolduğu bildirildi.

Abyei'deki çatışma güneyin bağımsızlığına iki ay kala, kuzey-güney savaşının tekrar başlaması tehlikesini doğuruyor. Kuzey Sudan ordusu, kuzey ile güney Sudan sınırında yer alan ve Güney Sudan'daki Abyei eyaletinin başkenti olarak kabul edilen Abyei kasabasını hafta sonunda ele geçirmişti.
 

 

Abyei'de 4 BM helikopterine ateş açıldı

Sudan'ın Abyei bölgesinde 4 BM helikopterine ateş açıldığı bildirildi. BM Sözcüsü Hua Jiang, dün helikopterler kalktıktan sonra 14 el ateş edildiğini söyledi. Jiang, ateş açanların, muhtemelen Hartum yönetiminin desteklediği Arap Misseriye aşiretinin militanları olduğunu belirtti.

Jiang militanların, sivillerin Abyei'deki ana yerleşim yerini terk etmelerinden sonra güneye doğru hareket ettiklerini bildirdi. Kuzey Sudan ordusunun, kuzey ile güney Sudan sınırında yer alan ve Güney Sudan'daki Abyei eyaletinin başkenti olarak kabul edilen Abyei'yi hafta sonunda ele geçirdiği bildirilmişti.