Sula Bozis okurlarıyla buluşacak

Sula Bozis, 4-5 Mayıs'ta YKY Galatasaray Kitabevi'nde okurlarıyla buluşacak.

30 Nisan 2012 Pazartesi, 20:39
Abone Ol google-news

Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan İstanbul Rumlarından Yemek Tarifleri - Masal Yıllarımın Mutfağı kitabının yazarı Sula Bozis, 4 Mayıs Cuma günü saat: 17:00 – 19:00 saatleri arasında YKY Kadıköy Kitabevi’nde, 5 Mayıs Cumartesi günü ise 14:30 – 16.30 saatleri arasında YKY Galatasaray Kitabevi'nde okurlarıyla buluşuyor.
 
Sula Bozis’in Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan İstanbul Rumlarından Yemek Tarifleri - Masal Yıllarımın Mutfağı kitabı sadece bir yemek tarifi kitabı değil. Aynı zamanda 20. yüzyılın ikinci yarısından küçük bir İstanbul panoraması. İstanbul Rumları’nın sofra adabından yemek geleneklerine ve günlük hayatlarına uzanan, kişisel tanıklık ve gözlemlere dayanan bir kültür tarihi çalışması.
 

Sula Bozis

1970’ten başlayarak İstanbul’da tiyatro kostümcüsü ve ilk “etnik” moda tasarımcısı olarak çalıştı. Ayrıca,1967’den bu yana İstanbul ve Anadolu’daki geleneksel el sanatları ve özellikle sanayi öncesi kadın emeğini araştırmaktadır. Bu çerçeve doğrultusunda Osmanlı dönemi pamuklu ve ipekli dokuma, makrama, çevre, yazma ve yemek tarihi kültürü üstüne kitapları, makaleleri, sempozyum tebliğleri ve üniversite seminerleri vardır. 1980’den beri çalışmalarını Atina’da sürdürmekte olan Sula Bozis, İstanbul yazmaları ve Bursa ipekli kumaşları üzerine müze ve kültür evlerinde sergiler hazırlamıştır. Bozis, aynı zamanda Tarih Vakfı’nın yayımladığı İstanbul Ansiklopedisi’ne İstanbul Rumlarıyla ilgili maddeler yazmış, 1990’da edebiyatçı Dido Sotiriu’nun yaşamıyla ilgili Alman Televizyonu’nda yapılan dokümanter film çalışmasına, 2003’te mübadele üstüne TV Arte’nin yaptığı dokümanter film çalışmasına katılmıştır.