Sunday Telegraph: Erdoğan'ın imparatorluğu tehlikede

İngiltere'de yayımlanan Sunday Telegraph gazetesinde yer alan bir yazıda, yolsuzluk ve rüşvet skandalının "Erdoğan'ın imparatorluğunu" tehdit ettiğini yazdı.

29 Aralık 2013 Pazar, 17:18
Abone Ol google-news

'Siyasetçilerin oğulları, altın tüccarı ve pop yıldızı: Bir Türk yolsuzluk masalı" başlıklı yazıda özetle şöyle deniyor: "Bundan bir yıl önce Erdoğan, Türk siyasetinin hâkim yüzü, hem Batı'nın güvendiği, hem de Doğu'ya açık, siyasi ağırlığı olan bir liderdi. 10 yıl boyunca, İslamcı politikalarıyla mali konulardaki becerisi, Batı'yla dostluk ve Orta Doğu'da İran gibi düşmanlarla ticaretin karışımından oluşan başarılı bir iktidar sergiledi. Ama geçen hafta kriz hükümeti sardı ve Erdoğan'ın başarı formülü, çevresindeki imparatorluğu tehdit etmeye başladı."

"İran uzun zamandır Türkiye'ye gaz ve petrol satıyor. Fakat ABD ve Avrupa tarafından uygulanan yaptırımlar nedeniyle bu ticaretin finansmanı zorlaştı. Mart 2012'de İran'ın uluslararası para transfer sistemi Swift'i kullanması yasaklandı. Enerji ithalatının devam edebilmesi için eski İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'a yakın olduğu söylenen Reza Zarrab ve ortakları zekice bir alternatif geliştirdiler. Petrol ve gazın parasını dolar ve Euro ile ödeyemeyen Türkler, ödemeyi, İran'da çok kullanılmayan lirayla yapmak zorundalardı. Bunun yerine para altın almak için kullanıldı ve bu altınlar Dubai'ye gönderildi."

 

Yerel seçimler

"Bir incelemede, sadece Ağustos 2012'de Dubai'ye Türkiye'den 2 milyar dolar tutarında çoğu el bagajında, 39 ton külçe altın götürüldü. Sızan belgelere göre bu ticaret yasal olabilir ama Zarrab tarafından yapılan ödemeler yasal değil. Bunlarda iki yıl içinde, istifa eden Ekonomi Bakanı Çağlayan'a 103 milyon TL, Halk Bankası Genel Müdürü Aslan'a da 16 milyon lira ödendiği ileri sürülüyor. Tüm bunlar şoke edici olmasına rağmen diğerlerinin ötesine geçmeyen yeni bir yolsuzluk soruşturması olabilir. Ama Erdoğan eleştirileri hafife almaz. Yazın sokaklara dökülen göstericilere öfkesini gösteren Erdoğan son gözaltılar sonrasında savcılara, gazetecilere, Amerika'ya ve İsrail'e çattı."

"Mart'ta yerel seçimler var. AKP'nin başarısız olması Suriye'ye yabancı para ve savaşçıların girmesine ve dolayısıyla El Kaide'nin güçlenmesine ve Batı yanlısı ılımlıların zayıflamasına neden olduğu için dışarıda itibarı zedelenen Erdoğan'ın konumuna ağır bir darbe indirecek. Erdoğan'ın açıklamalarını kabul eden birçok kişi var. Diğerleri ise alternatif bulamıyor. Laik siyaset Sağ ve Sol olarak bölünmüş durumda ve bu partiler İslamcılara karşı tutarlı bir muhalefet sergileyemedi. Fakat çevik kuvvet Cuma günü sokaklarda "Hırsız var" diye bağıran protestocularla karşı karşıya gelirken Erdoğan'ın tedirgin olduğuna şüphe yok."

(BBC Türkçe)