Suriye'de aslında ne oluyor?

Mustafa K. Erdemol'un kaleminden 'Yalan Kıskacındaki Suriye' yazıdizisi bugün Cumhuriyet'te...

13 Mayıs 2012 Pazar, 21:07
Abone Ol google-news

Suriye'de aslında ne oluyor? Halk, evine kapanmış kurtarıcı 'ABD'yi mi bekliyor yoksa olağan günlerini mi yaşıyor. Esad'a karşı sevgi mi nefret mi büyüyor. Medya Suriye'yi nasıl okuyor...

Cumhuriyet Muhabiri Mustafa K. Erdemol'un Suriye izlenimleri bilgi kirliliğini temizliyor. İşte Erdemol'un yazıdizisinden önemli noktalar:

- 2003 yılında ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell’in isteklerine “evet” demeyen Beşşar Esad bugün ABD kaynaklı bir propaganda savaşının hedefi durumunda.

- Genel grev Suriye başkentini vurdu haberlerinin yayımladığı saatlerde sabaha kadar açık dükkânlarda Şamlılar alışveriş yapıyordu.

- Muhaliflerin korkusundan başkentte rejim güçlerinin kontrolü sıklaştırdığı söylenmesine rağmen, ülkenin parlamentosunun önünde bile asker yoktu.

- Batı medyasında seçimlere katılımın düşük olduğu söylenmesine rağmen, Esad’ın reformlarının da etkisiyle son seçimlere katılım rekor düzeyde oldu.

- Anayasa değişikliği ile yönetici parti Baas’ın yanı sıra on parti daha seçimlere katıldı. Seçimlerde yedi binden fazla bağımsız aday da şansını denedi.

- Seçim sandıklarını gözetleme ve denetleme hakkı bulunanlar arasında medya mensupları da var.

- Suriyelilere göre ülkelerinin üç düşmanı Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye. En nefret ettikleri politik figür ise “Deccal” dedikleri Erdoğan.

- Baas’lı yönetici gün gelecek Hatay’ı da konuşacağız diyor.