'Taahhütlerimizi yerine getirmemek olamaz'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, MMEKA şirketinin Başkent Gaz'ın devri için gereken yaklaşık 1,2 milyar doları yatırmamasının, Türkiye'nin dışarıya olan borçlarını ödemede sıkıntı oluşturmayacağını ifade etti.

13 Mayıs 2011 Cuma, 09:08
Abone Ol google-news

Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde incelemelerde bulunan Bakan Yıldız, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Yıldız, Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş.'nin (Başkent Gaz) özelleştirme ihalesi sonrasında MMEKA şirketinin devir için gereken 1 milyar 211 milyon doları yatırmadığının hatırlatılması üzerine, Başkent Doğalgaz şirketinin özelleştirmesiyle ilgili teklif veren firmanın ödeme yapamaması karşısında devletin, oturup kalmayacağını, mutlaka alternatif çözümlerini üreteceğini bildirdi.
 

Elektrikte ödeme olmazsa B, C planlarımız var

Yıldız, ödeme yapılmadığı günün hemen ertesi sabah, bakanlıktaki uzmanlara bu yönde talimatlar verdiklerini belirterek, şöyle devam etti:

''O ihaleden 1,2 milyar dolar gelir oluşmuştu. Madem ki ödenemiyor, alternatif çözümleri ertesi gün ürettik. Bizim taahhütlerimizi yerine getirmeme gibi bir ihtimal dahi olamaz. Böyle bir şey yok. Türkiye'miz hamdolsun güçlü bir ülke. Türkiye'miz 10 yıl öncesi gibi ödeme sıkıntısına düşen bir ülke değil. Çok fazla alternatifimiz var. Biz planlarımızı ona göre yapmıştık. Hemen B planını yürürlüğe soktuk. Bizim ödemelerimizle alakalı bir sıkıntı yok.

Tabii ki, hem kamu hem özel sektör, belirlenen bir strateji için, belirlenen politikalar dahilinde üzerine düşenleri yapmalıdır ki, sektör daha sıhhatli, daha sağlam ilerleyebiliyor olsun. Bu açıdan ben yatırımcılarımızın da, Özelleştirme İdaresine teklif veren firmalarımızın da mutlaka kendi sorumluluğu çerçevesinde buna inanacağını umuyorum, ümit ediyorum. Özelleştirme ihalelerine girip de ödemesini yapan çok firmalarımız var. Hangi nedenlerle ödeme yapılamadı, ben tam bilemiyorum ama, bu ayın sonunda yine aynı grubun elektrik dağıtım hizmetleriyle alakalı ödeme günü geliyor.

Ben orada bu hassasiyetin ön plana konulacağına inanmak istiyorum. Elektrik dağıtımlarıyla alakalı farklı bir çözüm yoluna gidilmemesini temenni ediyorum. Ama buna rağmen bir sıkıntı olursa, bizim B, C planlarımız var. AK Parti hükümetleri hiçbir problem karşısında çözümsüz değildir, mutlaka farklı çözümleri vardır. Biz de bununla alakalı çözümlerimizi hazırladık, herhangi bir sıkıntı yok.''

Başkent Doğalgaz şirketinin, bir yandan kamu görevini ifa ettiğini ifade eden Yıldız, ''Zannediyorum burada 2-3 ay içerisinde tekrar ihaleye çıkmamız lazım, ihaleyle ilgili süreci hızlandırmamız lazım. Yatırımcılarımızdan şu anda teklif vermek isteyen firmalar var. İhale konusunda da sıkıntı yaşamayız. AK Parti hükümetlerinin getirdiği çözüm önerileri, nakit durumlarımız son derece rahat. Bu manada bir sıkıntı yaşamıyoruz biz'' diye konuştu.