Taktik yine aynı: Kutuplaştırma

Anketlerde gerileyen AKP'ye yine Bahçeli desteği geldi. MHP lideri, ‘Cumhur İttifakı’nda, MHP’nin iradesinde pazarlık olmayacağını’ söyleyip İstanbul’dan sonra Ankara ve İzmir’de de aday çıkarmayacaklarını açıkladı.

24 Kasım 2018 Cumartesi, 21:22
Abone Ol google-news

<haber-dikey:1150212,1150013>

AKP ve MHP arasında yeniden başlayan yerelde ittifaka, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den bir kez daha hamle geldi.

İttifak bozulmadan önce “İstanbul’dan aday çıkarmayacağını” açıklayan Bahçeli, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmesinden sonra aday açıklamayacağı il sayısını bir tık artırdı. Bahçeli, “İstanbul, Ankara ve İzmir’de belediye başkanı adayları göstermeyeceğini” belirterek, “Adalet ve Kalkınma Partisi’nin adayları kim olursa olsun bu üç büyük şehirde desteğimiz tam olacaktır. Bu irademizde pazarlık yoktur, gizli anlaşma yoktur, al-ver süreci olmamıştır” dedi.

Antalya’da, partisinin “İl ve Belediye Başkanları Toplantısı”nda konuşan Bahçeli, “Eğer 31 Mart’ta, 24 Haziran’ın rövanşını almak için kuyruğa girenlere gün doğarsa, karşımıza çok büyük tehlikeler çıkacaktır. Kaotik tartışmalar tırmanacaktır” iddiasında bulundu. Bahçeli, “Bu maksada hizmetle motive olan CHP-İP (İYİ Parti) HDP-FETÖ-PKK boş durmuyor. YPG’yi terör örgütü görmeyen sadece ABD, HDP değildir, CHP de bu kervanın içindedir. PKK’lı Demirtaş’a el sallayan, AİHM’in haksız, hadsiz, hukuksuz, mesnetsiz ve menfi kararından memnun olan yalnızca CHP ve HDP değildir, İP de bunlar arasına kaydını yaptırmıştır. PKK lobisi işbaşındadır, AİHM’e çoktan nüfuz etmiştir. PKK’lı Demirtaş ile ilgili çamur ve çirkin karar rezilliktir, ancak Türkiye’nin haklı tezlerini gölgelemeye yetmeyecektir” dedi.

19 Eylül’de İstanbul’dan aday göstermeyebileceğini söylediğini hatırlatan Bahçeli, “Amacımız ya anlaşılmadı, ya da anlaşılmak istenmedi. Sabote edildik, görüşlerimiz çarpıtıldı. Biz Cumhur İttifakı’na asla taktiksel bakmadık, bakmayacağız. 23 Ekim’de de yerelde ittifak arayışımızın artık kalmadığını ifade etmiştim. Bazı müessif beyanlar, ‘Cumhur İttifakı’nın ruhunu zedeleyen açıklamalar, üstten ve üst perdeden konuşmalar yereldeki ittifak çabalarını sekteye uğratmıştı. Sanki bir taraf istiyor da diğer taraf nazlanıyor, zamana oynuyor izlenimi doğmuştu. Bu gelişmeler karşısında yerelde ittifak çalışmaları soğumaya alındı. Ortamın müsait olduğunu gören zillet ittifakının paydaşları saklandığı inden bir bir çıkmıştır. Netice itibariyle siyasi risk ve belirsizlikler iyice ayyuka çıkmıştır. ABD’nin terör örgütleriyle beraberliği, Demirtaş üzerinden yeni bir senaryo hazırlığı, ekonomik saldırılar, sosyal gerginlikler tehlike sinyallerini aşırı derecede yoğunlaştırmıştır. Biz dağdaki bölücülerin gelip de büyükşehir belediyelerine konuşlanmasına razı olamazdık” dedi.

Al-ver süreci yok

Bahçeli sözlerini şöyle sürdürdü: “Açıkça ilan ediyorum; MHP İstanbul’un yanı sıra, Ankara ve İzmir büyükşehir belediye başkan adaylarını da göstermeyecek, Cumhur İttifakı’nın mana ve muhtevasında gerekli çalışmalarını heyecanla ifa edecektir. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin adayları kim olursa olsun bu üç büyük şehirde desteğimiz tam olacaktır. Bu irademizde pazarlık yoktur, gizli anlaşma yoktur, al-ver süreci olmamıştır. Diğer her yerde adaylarımız vardır.” 

Terör suçlaması

Haliç Kongre Merkezi'nde bugün düzenlenen AKP aday tanıtım toplantısında konuşan Erdoğan da Bahçeli ile benzer söylemlerde bulunarak, "Bu malum ittifakın içerisinde vatanseverliğe karşı, milliyetperverliğe karşı ne ararsanız var. Hele hele terör örgütünün içinde olduğu böyle bir ittifaktan milli ittifak çıkar mı? Terör örgütünün destek verdiği böyle bir oluşumun içerisinden vatanseverlik çıkar mı?" diye konuştu.