Talat: Rum basını yanlış yansıtıyor

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Ulusal Birlik Partisi (UBP) ve Demokrat Parti'nin (DP), Kıbrıs müzakerelerinde Kıbrıs Türk tarafının, Rum tarafına sunduğu ''yürütme'' başlığıyla ilgili önerinin kabul edilemez bulmaları nedeninin, Rum basınının önerileri yanlış yansıtmasından kaynaklandığını söyledi.

13 Eylül 2009 Pazar, 19:39
Abone Ol google-news

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türk Ajansı-Kıbrıs'a (TAK) yaptığı açıklamada, yaptıkları öneride ve iki toplumlu, iki kesimli federal çözüm arayışlarında iki düzeyde egemenlik kullanılmasının söz konusu olduğunu belirtti.

Egemenliğin kurucu devlet ve federal devlet olmak üzere iki düzeyde kullanılacağını ifade eden Talat, her iki düzeyin de bir biriyle eşit olacağını, hiyerarşik olarak birinin, diğerinin üzerinde olmayacağını vurguladı.

 

"İki ayrı demokrasi biçiminde"

Kurucu devlet düzeyinde kullanılacak egemenliğin iki ayrı demokrasi biçiminde ortaya çıkacağını anlatan Talat, Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs Türk kurucu devletinde, Kıbrıslı Rumların da Kıbrıs Rum kurucu devletinde kendilerini yöneteceklerini ve demokrasilerini yaşayacaklarını söyledi.

Federal düzeyde kullanılacak olan egemenliğin ise ortak olacağını kaydeden Talat, federal düzeyde ortak hükümet olacağını, bu hükümetin ortak programı ve hedefleri olacağını belirti.

Federal düzeydeki hükümetin liderlerinden birinin Kıbrıslı Türk, diğerinin de Kıbrıslı Rum olacağını dile getiren Talat, liderlerin işbirliği yapacağını, ortak hedef ve programları bulunacağını kaydetti.

 

"Ortak liste ilkesi yeni değil"

''Bu nedenle Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum liderlerin ortak bir liste üzerinden seçime katılmasının son derece doğal kabul edilmesi gerektiğini'' dile getiren Talat, ''bu ilkenin yeni olmadığını, Annan Planı'ndan beri ve bugüne kadar Kıbrıs Türk tarafınca yapılan tüm önerilerde bunun söz konusu olduğunu'' anlattı.

Ortak liste anlayışını Annan Planı'ndan bu yana Kıbrıs Türk tarafının bildiği ifade eden Talat, Annan Planı'nın büyük ölçüde kabul gördüğü dikkate alındığında, ortak liste kavramının da Kıbrıslı Türkler tarafından kabul edildiğinin düşünüldüğünü söyledi.

 

"Önerideki tek değişim Başkanlık Konseyi ile ilgili"

Öneride yaptıkları değişimin, sadece başkanlık konseyi ile ilgili olduğunu kaydeden KKTC Cumhurbaşkanı Talat, başkanlık konseyi yerine iki başkanın seçilmesi ile ilgili bir öneri yaptıklarını, bunun başkanlık konseyinde yaptıkları öneri ile aynı paralelde olduğunu belirtti.

Talat, Rum basınının haberlerine dayanarak herhangi bir partinin açıklama yapmasını yadırgadıklarını ifade ederek, ''Hele de bu iktidar partisi olunca bunu çok vahim olarak görüyoruz'' dedi.

Talat, Rum basınındaki haberlerinin Kıbrıs Türk tarafının önerisiyle ilgili olarak tam gerçeği yansıtmadığını kaydetti. Talat, önerileri hem UBP hem de DP'nin bildiğini belirtti.

 

Ban'ın adaya gelişi

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un adaya gelişiyle ilgili bir gelişme olup olmadığının sorulması üzerine ise Talat, böyle bir ihtimalin BM Barış Gücü (UNFICYP) Sözcüsü Jose Diaz tarafından da ifade edildiğini ve Ban'ın ziyaretini beklediklerini, ziyaretin ekim ayı içerisinde olacağını tahmin ettiklerini söyledi.

 

Hristofyas-Downer görüşmesinin tutanaklara sızdırılması

Rum basınının Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ve BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer görüşme tutanaklarının yayınlamasıyla ilgili bir soruyu üzerine de Talat, gizli tutanaklarının yayınlanmasının hoş ve doğru olmadığını söyledi.

Bunun hem sürece hem de taraflara (BM ve Rum tarafına) güvensizliği artıracağını dile getiren Talat, her iki tarafa da güven duyulması gereken bir zamanda bunun yaşanmasının doğru olmadığını söyledi.

Kendi önerilerinin de gizli olmadığını, ancak Rum basınına sızdırılmasının kendilerini ciddi bir şekilde rahatsız ettiğini dile getiren Talat sözlerini şöyle tamamladı: ''Sızdırılan önerilerin bizim tartıştığımız, henüz tartıştığımız, nihaileşmemiş öneriler olması, aynı zamanda bizde ciddi endişelere yol açtı. Önerinin spekülasyon konusu olması, hem Türk, hem de Rum tarafında sorunlara yol açtı. Hiç gerek yoktu.''