Tarık Aziz ölüm döşeğinde

Irak'ın, eski Irak Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tarık Aziz'i (74) serbest bırakmayı planladığı öne sürüldü.

06 Eylül 2010 Pazartesi, 11:56
Abone Ol google-news

Tarık Aziz'in avukatı Bedih Arif, Amman'dan yaptığı açıklamada, Başbakan Nuri el Maliki'ye yakın bir kişinin kendisiyle temasa geçerek hükümetin, sağlık durumu giderek kötüleşen Aziz'i serbest bırakmayı planladığını söylediğini anlattı.

Görüştüğü kişinin adını vermeyen Arif, hükümetin bu kararla ilgili Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin fikrini alacağını vurguladı. Tarık Aziz'in oğlu Ziyad Aziz ise Fransız haber ajansı AFP'ye, babasının serbest bırakılacağı yönünde bilgisi bulunmadığını söyledi.
Ziyad Aziz, "Bence tersine, Iraklı yetkililer babamın cezaevinde ölmesini istiyor, çünkü ölüm döşeğinde olduğunu biliyorlar" dedi.

"Irak hükümeti, gerçekten babamın sağlığından endişe ediyorsa, gerekli tıbbi yardımı yapsın" diyen Ziyad Aziz, Tarık Aziz'in hastaneye kaldırılması gerektiğini belirtti.
Aralık 2006'da idam edilen Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in en etkili devlet adamlarından Aziz, yedi yıl önce tutuklanmıştı.

2 Ağustos 1990'da Kuveyt'in işgali sırasında Irak Dışişleri Bakanı olan Tarık Aziz, daha sonra Başbakan Yardımcılığı görevine getirilmişti. Saddam Hüseyin'e yakın çevredeki tek Iraklı Hristiyan olan ve iyi eğitimiyle bilinen Aziz, Irak liderinin eylemlerini ve gerekçelerini tüm dünyaya anlatmakla görevliydi. Başkent Bağdat'ın düşmesinden kısa süre sonra, 24 Nisan 2003 tarihinde ABD güçlerine teslim oldu.

Hakkında toplam dört ayrı dava açılan Aziz, 2009'da 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Aziz bu davada, 1992 yılında ekonomik yaptırımlar sırasında çıkar sağladığını düşündükleri 40'ı aşkın tüccarın idamının infazından suçlu bulundu.

Irak'ta Kürt halkının yerlerinden edilmesi suçlamasıyla 7 yıl hapis cezası alan Aziz, insanlığa karşı suç işlediği iddialarından aklandı.