"Tasarı anayasal açıdan tartışmalı"

CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi, 2010 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın, anayasal açıdan tartışmalı bir halde olduğunu öne sürdü.

02 Kasım 2009 Pazartesi, 10:25
Abone Ol google-news

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, 2010 bütçesinin tümü üzerindeki görüşmeler devam ediyor. CHP'li Hamzaçebi, küresel krizin Türkiye'yi etkilemeye başladığı dönemde, ekonomi yönetiminde bir dağınıklığın söz konusu olduğunu belirterek, bu nedenle krizde ekonomisi en çok daralan ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.

2010 bütçesinin, mevcut sorunlara çözüm getirecek nitelikte olmadığını savunan Hamzaçebi, ''Bütçede 3 temel sorun bulunuyor. Faiz dışı giderler artıyor, bütçe gelirleri, artan faiz dışı giderleri karşılayamıyor ve Türkiye'nin tasarrufu azalıyor'' dedi. Hamzaçebi, bu durumda 2010 yılında büyümenin nasıl gerçekleşeceğinin tartışmalı olduğunu söyledi.

Personel giderleri konusuna değinen ve memur ücretlerine yapılan zammı eleştiren Hamzaçebi, katılım payının artırılması karşısında bile memura yüzde 2,5 oranında artış yapıldığını hatırlattı. Hamzaçebi, ''Memura refahtan da pay verilmeli'' dedi.

Öte yandan, Bütçede Yeni Kamu Mali Yönetimi anlayışının ihlal edildiğini savunan Hamzaçebi, bunun olağanüstü bir ihlal olduğunu, Bütçe Kanun Tasarısının, anayasal açıdan tartışmalı hale geldiğini iddia etti.

''Bütçede de açılıma gidilsin"

MHP Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan da Hükümetin ekonomik kriz karşısında basiretli olamadığını, 2010 bütçesinin de ekonomik istikrar sağlayacak perspektifte hazırlanmadığını öne sürdü.

Ekonomik büyüme konusunda bütçede ''hayalperest'' bir yaklaşım sergilendiğini savunan Ayhan, şöyle devam etti:
''Hükümet, işsizliğe çare bulmaktan zaten vazgeçmiş. Ekonomide çarklar durmuş. Hükümet, dış ekonominin durumunun iyileşmesine ve tuhaf Deli Dumrul vergilerine bel bağlamış durumda. Vergi salarak, krizden çıkılmaz. 2010 Bütçesi, ekonomiyi canlandıracak bir bütçe değildir.''

Hükümet'in, Orta Vadeli Planlama ve Mali Disiplini geciktirdiğini belirten Ayhan, bu gecikmenin, Hükümet'in beceriksizliği ve korkaklığından kaynaklandığını iddia etti.
Bütçenin, gerçek dışı varsayımlara dayanılarak hazırlandığını ve daha baştan revize edilmeye muhtaç olduğunu öne süren Ayhan, ''Kürt ve Ermeni açılımı uygulayan AKP, neden Bütçede açılıma gitmiyor?'' dedi.