Tayland'da acı bilanço

Son 50 yılın en büyük sel felaketini yaşayan Tayland'da ortaya çıkan rakamlar felaketin korkunç bilançosunu gözler önüne serdi.

21 Ekim 2011 Cuma, 11:12
Abone Ol google-news

Ülkedeki kentlerin üçte biri sel suları altında kaldı. Aşırı yağışlar devam ederse, dünyanın en kalabalık kentlerinden biri olan başkent Bangkok'un da sel tehdidi altında olduğu belirtiliyor.
Selden Tayland'ın 77 kentinin 27'si etkilendi. 1,6 milyon hektarlık arazi, yani kabaca Kuveyt ya da Svaziland kadar veya Porto Riko'nun iki katı kadar bir alan, su altında kaldı.

Şu ana kadar ölenlerin sayısı 342 ve selden etkilenen insan sayısı 2,4 milyon. Sel sularının yıktığı ev sayısı 800 bin ve selden etkilenen işletme sayısı yaklaşık 11 bin. Sel nedeniyle çalışamayan işçi sayısı 640 bin, selin üretim sektöründe yol açtığı mali kayıp yaklaşık 3,3 milyar dolar.

Ülkenin pirinç üretiminin, 7 milyon tonluk sel kaybı nedeniyle, bu yıl 18 milyon tona düşmesi bekleniyor. Bu yıl ayrıca 1,8 milyon adet otomobil üretmeyi hedefleyen Güneydoğu Asya'nın en büyük otomobil üreticisinin ülkede günlük üretim kaybı 6 bin adet.

Tayland ekonomisinin yaklaşık yüzde 40'ını başkent Bangkok oluşturuyor ve hükümet başkenti korumak için büyük çaba harcıyor.