''Teröre asla ödün vermeyeceğiz"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gaziantep'teki patlamaya ilişkin ''Bayram gününde insanların birbiriyle kucaklaştığı, barıştığı bir günde böyle acı bir olayı bize yaşatanlara lanet olsun diyoruz'' dedi. Öte yandan Kılıçdaroğlu'nun yarın Gaziantep'e gideceği belirtildi.

21 Ağustos 2012 Salı, 08:20
Abone Ol google-news

Kılıçdaroğlu, bayram tatilini geçirdiği Ayder Yaylası'nda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Gaziantep'teki yaşanan terör saldırısının herkesi derinden sarstığını belirten Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Bayram gününde insanların birbiriyle kucaklaştığı, barıştığı bir günde böyle acı bir olayı bize yaşatanlara lanet olsun diyoruz. Terörü her zaman suçladım, her zaman suçlayacağız. Kimliği, düşüncesi ne olursa olsun insanların barış içerisinde yaşaması varken bu kavga neden? Masum insanları öldürmek kime ne yarar sağlayabilir. Gerçekten büyük bir dram, büyük bir insanlık suçu. Bunu yapan insanları insan olarak adlandırmak istemiyorum. Çünkü insan olan böyle bir şey yapmaz.''

Olayla ilgili sabah saatlerinde son gelişmeler hakkında bilgi aldığını ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''Sabah Sayın Vali, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı ile görüştüm, onlardan bilgi aldım. Onlar da üzüntülüler. Gaziantep bizim en güzel kentlerimizden biridir. Terörün bulaşmadığı, terörün barındırılmadığı kentlerimizden birisi. Bütün Gazianteplilere, bütün Türkiye'ye başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Ölenlere Allah rahmet eylesin, yakınlarına başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Yaralılar ve ağır yaralılar var. Onlara da acil şifalar diliyorum.''

''Teröre asla ödün vermeyeceğiz"

Saldırıda faillerin bir an önce bulunmasını temenni ettiklerini vurgulayan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Genel başkan yardımcılarımızdan bir arkadaşımız, Genel Sekreterimiz ve bir milletvekilimiz şu an orada. Olayları yakından izleyip değerlendirmeye çalışıyorlar. Sayın Vali bazı bilgiler verdi. Umarım failler bir an önce bulunur, sorumlular yargının önüne çıkartılmış olur. Arzum şu, Türkiye'de herkesin teröre karşı ortak tavır takınmasıdır. Terör bir insanlık suçudur, bu insanlık suçuna karşı bütün siyasi partilerin sivil toplum kuruluşlarının meslek kuruluşlarının ortak tavır sergilemesi gerekiyor. Teröre asla ödün vermeyeceğiz, teröre asla teslim olmayacağız. Ne yaparsa yapsınlar bizim dirliğimizden, bizim birliğimizden vazgeçme gibi bir lüksümüz yoktur. Bu ülkeyi beraber kurduk, bu ülkeyi beraber yaşatacağız. Bu ülkede onurumuzla beraber yaşayacağız. Arzumuz budur.''

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin terör olaylarını Suriye'nin kışkırttığı yönünde iddialar bulunduğunu hatırlatması üzerine, şunları kaydetti:

''İddialar var arkadaşlar. Bu iddialar somut delillerle desteklenmediği sürece bunlar iddia bazında kalır. Biz olaylara daha soğukkanlı bakmak zorundayız. Örneğin bugün ki gazetelerde de var. Daha önce Gaziantep'te böyle bir eylemin oluşacağına yönelik duyumlar olduğu ifade ediliyor. Sabah yine gelen bazı bilgilerden patlama olan aracın bir çekici ile yerleştirildiği ifade ediliyor. O nedenle süratli bir şekilde bazı bilgilere ulaşılıyor. Bu bilgilere ulaşıldıktan sonra olay daha net bir şekilde ortaya çıkacak. Bizlerde olayı bütün çıplaklığıyla öğrenmiş olacağız.''

Suriye'deki olaylar

Kılıçdaroğlu, bir basın mensubunun Suriye'de kaçırılan gazeteciler konusundaki düşüncesini sorması üzerine de şunları ifade etti:

''Bu bayram gününde Suriye'de insan katliamının yaşandığını biliyoruz. Suriye'ninde huzur içerisinde olmasını istiyoruz. Çünkü bölgemizdeki huzur Türkiye'ye de yansıyacaktır. Bölgemizdeki huzursuzluk, iç savaş şu veya bu şekilde bize de yansıyacaktır. Biz de rahatsız olacağız. Sonuçta hepimiz insanız, bir başka yerde bir başka bölgede nasıl insanların aç kalmasından ötürü rahatsızlık duyuyorsak orada insanların öldürülmesinden ötürüde rahatsızlık duyuyoruz. Kendi ülkemizde barışı egemen kıldığımız gibi diğer ülkelerde de barışın olmasını isteriz. Hele hele gazeteciler toplumu aydınlatmak, bilgilendirmek görevini üstlenen arkadaşlarımız. Gazetecileri tutuklamak, hapse atmak, onları görevlerini yaparken engellemek demokrasilerde hele 21. yüzyılda kabul etmek mümkün değil. Gazeteci arkadaşlarımız iyi niyetle gidiyorlar, kendi beceri ve birikimleriyle görüntü almaya, röportaj yapmaya çalışıyorlar ve dolayısıyla bunu bütün dünyaya aktarmaya çalışıyorlar. Onlar görevlerini yaparken onlara engel çıkarmak doğru bir şey değil.''

Milletvekili Aygün'ün teröristlerce kaçırılması

Kemal Kılıçdaroğlu, teröristlerce kaçırılan CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün ile yüz yüze görüşüp görüşmediğinin sorulması üzerine de ''Bayramdan sonra görüşeceğiz arkadaşlar. Ankara dışına çıktığımız için kendisinin gelmesini uygun görmedim, bayramdan sonra görüşeceğiz'' dedi.

Yurttaşlarla terörü konuştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, terörle mücadelede ortak tavır sergilenmesi gerektiğini belirterek, ''Bağımsızlığımızı korurken, Türkiye Cumhuriyeti'ni kurarken dedelerimiz cephede beraber mücadele ettiler. Kimse kimsenin inancını, etnik kimliğini sormadı, yedi düvele karşı bir ortak mücadele sergiledi'' dedi.

Kılıçdaroğlu, Çamlıhemşin ilçesindeki bir köy kahvehanesindeyurttaşlarla sohbet ederken, Gaziantep'teki saldırı ve terör olayları konusunda değerlendirmelerde bulundu.
Gaziantepliler'in acılarını kente giderek paylaşacağını belirten Kılıçdaroğlu, ''Gaziantep'te hepimizi üzen bir olay olmuştur. Antepliler'in acısını paylaşmak için Antep'e gideceğim. Şimdi Karadeniz'deyiz, buradaki vatandaşlarımız da onların acılarını paylaşıyor. Biz tasada ve kıvançta beraber olan bir ülkeyiz. Bizi bu ülkede barış içinde yaşatan, tasada ve kıvançta beraber olmamızdır'' dedi.

Terörün çok ağır bedeller ödettiğini, ancak buna rağmen bütün insanların ortak tavırla hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
''Teröre karşı bu ülkenin bütün insanları ortak hareket etmek zorundadır. Kimden gelirse gelsin terörü lanetliyoruz. Bu ülkede neyimiz eksik? Bizim her şeyimiz var bu ülkede. Bir huzurumuz eksik, onu da sağlayacağız. Teröre karşı ortak tavır takınırsak, ortak mücadele edersek orada da başarılı sonuçlar elde edebiliriz, ben buna yürekten inanıyorum. Az önce bir vatandaşımız, 'Karadeniz ne kadar güzel, herkes rahatça gezebiliyor' dedi. Her vatandaşımız Güneydoğu'ya da gidip rahatlıkla gezebilmeli.''

''Dedelerimiz, yedi düvele karşı ortak mücadele sergiledi''

Türkiye'de herkesin huzur ve barış içerisinde yaşaması gerektiğine işaret eden Kılıçdaroğlu, ''Bu ülke hepimizin ülkesi, bu ülkede huzur ve barış içerisinde yaşayacağız, yaşamak durumundayız. Bağımsızlığımızı korurken, Türkiye Cumhuriyeti'ni kurarken dedelerimiz cephede beraber mücadele ettiler. Kimse kimsenin inancını, etnik kimliğini sormadı, yedi düvele karşı bir ortak mücadele sergiledi'' dedi.

Teröre karşı ortak tavır sergilenmesi gerektiğini vurgulayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:
''Şimdi geldiğimiz noktada teröre karşı ortak tavır takınırsak, ortak duruş sergilersek bu milletin gücü her şeye kadirdir. Biz terörü yeneriz, alt ederiz. Buna yürekten inanıyorum. Antep teröre imkan vermeyen, terörü barındırmayan Güneydoğu'da ender illerimizden birisidir. Orada sanayi var, binlerce işçi emek harcıyor, alın teri döküyor. Antepli dışarıdan sermaye gelmeden, kendi gücüyle Türkiye'de marka olan bir şehirdir. Oradaki sanayiciler, iş adamları teröre karşı ortak bir duruş sergiliyorlar. Ben de onların yanında olacağım. Ben de onlar gibi, hepimiz gibi ülkemizi seviyorum. Ülkemizin barışı ve huzuru için mücadele ediyoruz.''

Kılıçdaroğlu, daha önce Gaziantep'e Ankara üzerinden gitmeyi planladığını, ancak bu kente yarın sabah Ankara'dan uçak seferi olmadığı için İstanbul'a giderek, buradan Gaziantep'e ulaşacağını sözlerine ekledi.

"Dik duracağız, adam gibi duracağız"

 Bayram tatilini geçirmek için geldiği Rize'de ziyaretlerde bulunan Kılıçdaroğlu, Ardeşen ilçesinde de yurttaşlarla bir araya gelerek sohbet etti.

Kılıçdaroğlu, ilçenin Atatürk Caddesi'nde halka hitaben yaptığı konuşmada, birilerinin Türkiye'nin huzurunu bozmasına izin vermeyeceklerini ifade ederek, ''Dik duracağız, adam gibi duracağız. Yeri geldiğinde hesabını soracağız. Bağımsızlık savaşını veren atalarımız Çanakkale'de birlikte yatıyor. Gaziantep'te, Şanlıurfa'da beraber yatıyor. Hiçbir zaman ayrılık, gayrılık yapmadık, bundan sonra da yapmayacağız, yapanlara da izin vermeyeceğiz. Bu ülkede her zaman huzur içerisinde yaşayacağız'' diye konuştu.

Gaziantep'teki patlamaya değinen Kılıçdaroğlu, ''9 vatandaşımız hayatını kaybetti. Ne günahı var bu vatandaşların? İnsanlığa sığar mı bu? O bombayı oraya koyanların insanlıkla hiçbir ilgisi yoktur, onlara insan bile denemez. Yazık, günah değil mi? Yoldan geçenleri öldürüyorsunuz. İnsanların huzurunu kaçırıyorsunuz, üstelik bayramdayız. Teröre karşı kim, hangi inançtan olursa olsun, adam gibi dik duracağız ve lanet okuyacağız'' diye konuştu.

Şırnak'ta askerleri taşıyan aracın devrilmesi

Konuşmasının ardından Fındıklı ilçesine giden CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Merkez Mahallesi'ndeki bir parkı gezerek vatandaşların bayramını kutladı.

Kılıçdaroğlu, buradaki konuşmasında ise terörden artık bıktıklarını vurgulayarak, şunları söyledi:
''Terör bir insanlık suçudur. Bir insanı bomba ve silah ile nasıl öldürürsünüz? Günahsız insanlar bunlar. Bir kaza haberi geldi, 9 askerimiz şehit... İnsan üzülüyor. Araç kaza yapıyor, nasıl olduğu konusunda henüz ayrıntılı bir bilgi yok. Ama sonuçta görevi başında hayatlarını kaybeden, dün akşam yine bomba sonucu hayatını kaybeden askerlerimize, yurttaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Yaralı olanlara da acil şifalar diliyorum.''


''Her zaman, her ortamda insanımızı sevdim''

Kemal Kılıçdaroğlu, siyasette zaman zaman sertleşmelerin olduğunu vurgulayarak, ''Ama unutmayın Kemal kardeşinizin yüreği insan sevgisiyle doludur. Her zaman her ortamda insanımızı sevdim. Görüşü ve inancı ne olursa olsun o bir insandır. Allah'ın yarattığı en değerli varlıktır ve başımın tacıdır'' dedi.

Aynı ilçenin Yeniyol köyüne de giden Kılıçdaroğlu, burada hayatını kaybeden Güner Sönmez adlı vatandaşın ailesine ''baş sağlığı'' dileğinde bulundu.

Kılıçdaroğlu, aynı köyde oturan CHP eski Ankara Milletvekili Yakup Kepenek'i de evinde ziyaret etti.

Gaziantep'e gidiyor

Bayram tatilini Rize'nin Ayder Yaylası'nda geçiren Kılıçdaroğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Toplantının ardından Kılıçdaroğlu, bu akşam Ankara'ya döneceğini, yarın sabah da patlamanın meydana geldiği Gaziantepe'e gideceğini söyledi.

Oran ve Tamaylıgil Gaziantep'e gitti

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun talimatı ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Oran ve Genel Sekreter Tamaylıgil'in Gaziantep'e gittiği bildirildi. CHP Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Kılıçdaroğlu, Gaziantep'teki terör saldırısını takip etmek için Oran ve Tamaylıgil'i görevlendirdi.

Gece boyunca gelişmeleri yerel kaynaklardan takip ettiği bildirilen Oran ve Tamaylıgil'in bu sabah ilk uçakla Gaziantep'e gittiği açıklandı.