Terörist cenazesinde olay

Diyarbakır'da 2 PKK'lının cenazesinde olay çıktı.

02 Aralık 2012 Pazar, 15:57
Abone Ol google-news

Bingöl'de yapılan operasyonda ölü ele geçirilen teröristlerin cenazeleri için aralarında BDP'li milletvekilleri Hüsamettin Zenderlioğlu ile Altan Tan'ın da bulunduğu bir grup, Yeniköy Mezarlığı önünde toplandı. Yoğun güvenlik önlemi alan polis, milletvekilleriyle yaptıkları görüşmede, cenaze alındıktan sonra grubun mezarlık dışında yürümesine izin vermeyeceklerini, bu nedenle cenazenin mezarlık içerisindeki yoldan defnedilecek alana götürülmesini istedi.

Kılınan cenaze namazının ardından cenazeleri alan gruptakiler, slogan atarak ve terör örgütünü simgeleyen bez parçaları eşliğinde mezarlık dışına doğru yürüyüşe geçti.
Kapıda önlem alan polis, ''Türkçe ve Kürtçe'' anonslarla yürüyüşün izinsiz olduğunu, mezarlık içerisindeki yoldan cenazenin defnedileceği alana götürülmesi gerektiğini belirtti. Bu uyarılara rağmen yürüyüşe devam ederek taşlı saldırıda bulunan gruba polis, biber gazı ve basınçlı suyla müdahalede bulundu.

Grup, daha sonra geri dönüp mezarlık içerisindeki yoldan götürdüğü cenazeleri burada defnetti.

Olaylar sırasında atılan taşlardan yaralanan bazı polisler ile gazdan etkilenen kişiler, ambulanslarla hastaneye kaldırıldı.