TGC: Fransız yurttaşların acısını yürekten paylaşıyoruz

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu Fransa’nın Nice kentinde Ulusal Bağımsızlık Günü’nü kutlayan halka karşı girişilen kanlı saldırıyı kınayarak lanetledi.

15 Temmuz 2016 Cuma, 13:31
Abone Ol google-news

 

İnsanlığa, uygarlığa, halkların kardeşliğine yönelen terörist saldırıların bu sonuncusunun Fransa’da Ulusal Bağımsızlık Günü’ne denk düşmesinin dikkatlerden kaçmaması gerektiği vurgulanan TGC'nin açıklamasında şu görüşlere yer verildi.

“Günümüzde terör bütün dünya ülkelerini tehdit eder bir salgın hastalık niteliğine bürünmüştür. Din duygularını sömüren, cehaleti kullanan ve bunlardan rant sağlayan çetelerin, bireyleri korkutmak ve sindirmek amacıyla böylesi saldırıları gerçekleştirdikleri açıktır. Terörle mücadelenin ancak bütün kurum ve kuralları işleyen bir demokrasi ile önlenebileceğini düşünüyoruz. Nefret tohumları saçan ırkçı görüşlerin terk edilmesi halkların terör tehlikesine karşı şeffaf bir biçimde aydınlatılmasının bu mücadelede yararlı olacağına inanıyoruz. Terör bahane edilerek temel hak ve özgürlüklerin kısılması, basın özgürlüğünün denetim altına alınması ve düşünceyi ifade özgürlüğünün engellenmesi gibi çarelere başvurmanın terörü engellemekten çok terörist faaliyetlere yardımcı olacağını da göz ardı etmemeliyiz. Bütün Fransız yurttaşlarının özelde Nice halkının acısını yürekten paylaşıyoruz.”