Timoşenko'ya 7 yıl hapis

Ukrayna mahkemesi eski Başbakan Yulya Timoşenko'yu, Rusya ile yapılan gaz anlaşması konusunda ülke menfaatlerine zarar verdiği gerekçesiyle suçlu bularak 7 yıl hapis cezasına çarptırdı.

11 Ekim 2011 Salı, 09:26
Abone Ol google-news

Ukrayna'daki Turuncu Devrimin simge ismi ve eski Başbakanı Yulya Timoşenko, ülkesini Rusya ile yaptığı gaz anlaşmasında zarara uğrattığı gerekçesiyle 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Başkent Kiev'de bugün görülen davada hakim Rodion Kireyev, okuduğu uzun karar özetinin sonunda, "Mahkeme Timoşenko'yu suçlu buldu ve kendisini 7 yıl hapis cezasına mahkum etti" ifadesini kullandı.

Mahkeme hakimi Rodion Kireyev Kiev'de bugün görülen duruşmada yaptığı açıklamada, Timoşenko'yu haksız gaz anlaşması imzalayarak ülkedeki gaz şirketini yaklaşık 200 milyon dolar zarara uğratmaktan dolayı suçlu buldu.

 

Kararın Ukrayna AB ilişkilerini tehlikeye atacağı tartışılıyor

Hakim Kireyev'in savcının istediği en üst cezayı onaylayan kararı açıklaması Ukrayna'nın AB ile ilişkilerinin geleceğini riske atması endişesini ortaya çıkardı.

Ukrayna'nın en büyük ticaret ortaklarından AB tarafından duruşma öncesinde yapılan açıklamada, Timoşenko'nun cezaevine atılmasının Ukrayna ile bu yıl içinde imzalanan birlik anlaşmasının onaylanmasını riske atabileceği uyarısında bulunuldu.

Nitekim kararın açıklanmasının hemen ardından Avrupa Komisyonu'nun temsilcilerinden Maya Kociyanciç yaptığı açıklamada, mahkeme kararının Ukrayna ve AB ilişkilerinde ciddi sonuçlara yol açabileceği uyarısında bulunarak, "Bu, birlik anlaşmasının sonuçlandırılması, aramızdaki siyasi diyalog ve daha geniş işbirliği de dahil olmak üzere AB ve Ukrayna ilişkilerine olumsuz etki yapma riski taşıyor" ifadesini kullandı.

 

"Bu siyasi bir karar"

Timoşenko, hakim Kireyev kendisi hakkındaki kararı okurken gülümsedi ancak hemen ardından ayağa kalkarak Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in "otoriter rejimini" kınadı ve Yanukoviç yönetiminde Ukrayna'da adalet olmadığını söyledi.

Timoşenko, kararın kendisini durduramayacağını ve Yanukoviç rejimiyle mücadeleye devam edeceğini belirterek, "Onurumu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde savunacağız" dedi.

Daha sonra kızı ve eşini öpen Timoşenko, avukatlarına el sallayarak salondan elleri kelepçesiz çıkarıldı. Mahkeme salonunun girişi özel timler tarafından korunurken, Kiev'in ünlü Hreşatik Meydanı'nda toplanan Timoşenko taraftarları meydanı araç trafiğine kapattı.

Timoşenko'nun avukatlarından Vladimir Kolt da kararın açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada, Rusya ile 2009 yılında imzalanan gaz anlaşmasından dolayı 7 yıl hapis cezası verilmesini "Çılgınca, son derece sert ve adaletsiz" bulduğunu belirterek, "Mahkeme kararına katılmıyorum. Bu kesinlikle siyasi bir karar. Mahkemenin amacı gerçeği bulmak değil, sadece Timoşenko'yu cezalandırmaktı" diye konuştu.