''Tosca'' operası seyircisiyle buluşacak

Ankara Devlet Opera ve Balesince hazırlanan Giacomo Puccini'nin ünlü eseri ''Tosca'' operasının prömiyeri, 4 Ekim Pazartesi günü yapılacak.

30 Eylül 2010 Perşembe, 07:41
Abone Ol google-news

Ankara Devlet Opera ve Balesi ile Ankara İtalyan Kültür Merkezi iş birliğiyle izleyici karşısına çıkacak olan ''Tosca'' operası, İtalyan Vincenzo Grisostomi Travaglini'nin rejisiyle sahnelenecek. Orkestra şefliğini Tulio Gagliardo Varasve Alessandro Cedrone'nin üstlendiği operada, dekor Nihat Kahraman, kostümler Nursun Ünlü, ışık tasarımı ise Stefano Pirandello ve Fuat Gök'e ait.

Eserde ''Floria Tosca'' rolünü Seda Aracı Ayaz, Reyhan Görbil, Feryal Türkoğlu, ''Marıo Cavaradossı'' rolünü Aykut Çınar, İhsan Ekber, Ayhan Uştuk, ''Baron Scarpıa'' rolünü Eralp Kıyıcı, Tuncer Tercan, ''Cesare Angelottı'' rolünü Özgür Savaş Gençtürk, Cem Beran Sertkaya, ''kilise görevlisi'' rolünü Can Kocaay, Berkant Coşkun, ''Spoletta'' rolünü Cem Akyüz, K. Okan Başel, ''Scıarrone'' rolünü Levent Akev, Berkant Coşkun, ''gardiyan'' rolünü Emre Uluocak, Sabri Doğan Çapanoğlu canlandırıyor.

Üç perdeden oluşan Tosca operası, politik bir suçlu olan ve hapisten kaçarak aile şapelinde barınacağı bir yer ararken şarkıcı Floria Tosca'nın aşkı olan ressam arkadaşı Mario Cavaradossi ile karşılaşan Cesare Angelotti'nin hikayesini anlatıyor. Yapıtın konusu şöyle:

''Polis müdürü baron Scarpia, kaçağın izini sürmektedir ve öteden beri aşık olduğu Tosca'nın aklını çelerek sevgilisine ihanet etmesini sağlamaya çalışır. Polisin soruşturmasında Cavaradossi, Angelotti'nin sığındığı yeri bildiğini inkar eder ancak Tosca işkence gören aşığının çığlıklarını duyar ve kaçağın gizlendiği yeri bildirir. Bu sırada Scarpia Tosca'yı tehdit eder: Bir gecelik aşk karşılığında Caravadossi'nin hayatı... Angelotti'nin intihar haberi ve Cavaradossi'nin kurşuna dizilmesine ramak kalması üzerine Tosca, baronun tehdidine boyun eğer ve ardından da onu öldürür. Cavaradossi hapiste kurşuna dizileceği günü beklemektedir. Tosca kısa bir süre sonra sevgilisini idamın gerçek olmayacağı şeklinde bilgilendirir. Ancak Scarpia'nın hazırladığı yazı bir kandırmacadır. İdam, şafak vakti gerçekleşir. Umutsuzluğa düşen ve Scarpia'nın katili olarak aranan Tosca, kalenin duvarından kendini aşağı atar.''