Toyota'nın durumu çok ciddi

Japonya Ticaret Bakanı Masayuki Noashima, Toyota'nın geri çağırma boyutunun çok yüksek olduğunu ifade ederek, ''Durum ciddi. Bu, küresel ekonominin ortaya çıkarabileceği olası tehlikelere işaret ediyor'' dedi.

29 Ocak 2010 Cuma, 13:05
Abone Ol google-news

Japonya Ticaret Bakanı Masayuki Noashima, gazetecilere yaptığı açıklamada, Toyota'dan, kitlesel geri çağırmaların ardından müşteri güvenini sağlamasını istediğini kaydetti.

Noashima, ''Geri çağırmaların boyutu çok yüksek. Durum ciddi. Geri çağırmalar, küresel ekonominin ortaya çıkarabileceği olası tehlikelere işaret ediyor'' dedi.


Analistler: Toyota'nın pazar payı düşecek, Ford'un artacak

Sanayi analistleri, Toyota'nın, geri çağırmaları ve beklenmeyen bir kararla ABD'de en fazla satan bazı modellerin üretim ve satışının durdurmasının, pazar kaybına yol açabileceğini düşünüyor. Analistler, Toyota'nın pazar payının, 2006 yılından bu yana en düşük seviyeye gerileyeceğini öngörüyor.

ABD'nin otomobil araştırma sitesi Edmunds.com'un aylık raporuna göre, Toyota'nın ABD pazarındaki payı, ocak ayında yüzde 14,7'ye düşecek görünüyor. Bu seviye, Mart 2006'dan bu yana firmanın en düşük pazar payını gösteriyor. Öte yandan rapora göre, ABD'li otomobil üreticisi Ford, yüzde 18 pay kazanabilir, bu da Mayıs 2006'dan bu yana Ford'un en iyi seviyesini oluşturur.


Toyota'nın maaliyeti yüksek olabilir

CSM Worldwide firması analisti Jim Gillette, Toyota'ya araç başına maliyetin 25-30 dolar olacağını tahmin ettiğini ve buna işçilik maliyetinin ekleneceğini söyledi.

Ancak analistler, tamir maliyetinin ötesinde, satışları durdurmanın, haftada ortalama 20 bin araç anlamına geleceğini, bunun da şirkette sıkıntı yaratabileceğini söyledi. Analistler, asıl büyük maliyetin, tüketicilerin Toyota arabalarına güvenini yitirmesi ve farklı markalara yönelmesi halinde ortaya çıkacağını kaydetti.

ABD'de, General Motors, Toyota sahiplerine, GM araçlarıyla değişim yapmaları halinde, 1000 dolarlık indirim dahil faizsiz kredi ve teşvik önerileri sunuyor.

Ford da Toyota, Lexus, Scion, Honda veya Acura sürücülerine, 1995'ten yeni model araçlarının takası için 1000 dolar öneriyor.

Tokyo Borsası'nda Toyota'nın hisseleri, 6 gündür üst üste düşüş gösteriyor. Hisselerin değeri bir önceki güne göre yüzde 2 geriledi. Değer kaybı, bir haftada yüzde 10'nun üzerine çıktı.


Gaz pedallarının üreticisi CTS

Toyota'ya gaz pedalı tedarik eden CTS Corp Üst Yöneticisi Vinod Khilnani de Toyota için yeni gaz pedalı tasarladıklarını, yeni tasarımın CTS ve Toyota tarafından yeterince test edildiğine inandığını belirtti.

Khilnani, ilk gaz pedallarının Toyota'nın istekleri doğrultusunda yapıldığını, gaz pedallarında sorun çıkan bölümün Toyota tarafından öngörülemediğini ifade ederek, ''Biz pedalları onların istediği şekilde yaptık ve Toyota bunu uygun gördü'' dedi.

CTS, Toyota için yeniden tasarladığı pedallarını mevcut üç fabrikasında üretiyor.

Toyota'nın araç geri çağırmalarını duyurduğu geçen haftadan bu yana CTS'nin hisseleri yüzde 12'den fazla değer kaybetti.

CTS, son 5 yıldır Toyota için tedarikçi olarak üretim yapıyor.

Indiana merkezli CTS geri çağırmaya konu olan 8 modelin gaz pedalı modüllerinin tek tedarikçisi konumunda bulunuyor.

Toyota için ürettikleri geri çağırmaya konu pedalların diğer otomobil üreticileri tarafından kullanılmadığını belirten CTS, Toyota'nın dışında Chrysler, Honda Motor ve Volkswagen için de üretim yaptıklarını kaydetti.

 

Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş'den açıklama

Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş, Toyota Avrupa tarafından düzenlenecek potansiyel gaz pedalı sorunu ile ilgili geri çağırma kampanyasına ilişkin, Türkiye'de satılan araçların etkilendiğinin tespiti halinde, araç sahiplerine ulaşılıp işlemlerin hızlı bir şekilde gerçekleştirileceğini duyurdu.

Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş'den şu açıklama yapıldı:
''Toyota, Avrupa'da bu konu ile ilgili olarak kampanya düzenleyecek olup, durumdan etkilenen ülkeleri ve araç sayılarını belirleme çalışmalarını sürdürmektedir.
Toyota'nın politikası Her koşulda 'Önce Müşteri'dir. Duyurusu yapılan bu kampanya, tüm müşterilere en üstün güvenlik standartlarını sunmak adına bir önlem mahiyetindedir.
Bu çalışma sonucunda, eğer Türkiye'de satılan araçların etkilendiği tespit edilirse, müşteri memnuniyeti ilkelerimiz çerçevesinde belirlenen araç sahiplerine direkt olarak ulaşılacak ve araçları ile ilgili gereken işlemler hızlı bir şekilde gerçekleştirilecektir.''

 

TOYOTA 1.9 MİLYON ARACI GERİ ÇAĞIRIYOR