TRT'ye soruşturma

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ''Büyüteç'' programına, Tuncay Güney'in konuk olarak katılmasıyla ilgili, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ile programın yapımcı ve yöneticisi hakkında soruşturma başlattı.

22 Ocak 2009 Perşembe, 10:54
Abone Ol google-news

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ''Büyüteç'' programına, Tuncay Güney'in konuk olarak katılmasıyla ilgili, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ile programın yapımcı ve yöneticisi hakkında soruşturma başlattı.

Memur Suçları Soruşturma Bürosu'nca yürütülecek soruşturma kapsamında, RTÜK Başkanlığı'na yazı yazılarak, ''Büyüteç'' programının, Tuncay Güney'in konuk olarak katıldığı bölümlerinin görüntüleri istenecek.

Soruşturmanın ilerleyen aşamalarında, Şahin ile programın yapımcı ve yöneticisinin ifadelerine başvurulup başvurulmayacağına karar verilecek. İşçi Partisi Merkez Karar Kurulu Üyesi ve Ankara İl Başkanı Sefa Koçoğlu,''Büyüteç'' programına Tuncay Güney'in katılıp açıklamalarda bulunmasıyla ilgili, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ile programın yapımcı ve yöneticisi hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu.
Suç duyurusu dilekçesinde, Tuncay Güney'in, hakkında dolandırıcılıktan İstanbul Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden kamu davası nedeniyle 8 yıldan bu yana gıyabi tutuklu olarak aranan ve Ergenekon soruşturması kapsamında hakkında soruşturma yürütülen bir kişi olduğu ifade edilmişti.

Suç duyurusu dilekçesinde, TRT Genel Müdürü Şahin ile ''Büyüteç'' adlı programın yapımcı ve yöneticisinin, ''Görevi kötüye kullanma'', ''Suça ve suçluya yardım ve yataklık etme'', ''Soruşturmanın gizliliğini ihlal'' ve ''Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs'' gerekçeleriyle cezalandırılmaları talep edilmişti.

 

TRT'den açıklama


TRT Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, ''TRT Genel Müdürü'nün görevi sırasında işlediği bir suçtan dolayı yargılanması Başbakan'ın vereceği izne bağlıdır'' denildi.

Açıklamada, şöyle denildi: ''Bazı basın organlarında bu şikayet konusu ile ilgili yanlış yorumlar yapılmaktadır. TRT kurumunun yöneticileri ve çalışanları hukuka saygı konusunda en küçük bir tereddüt göstermemişlerdir. Ancak bir şikayet dilekçesinden hareketle yanlış yorum yapanlar şunu bilmelidirler ki 'Büyüteç' programının amacı kimseyi suçlamak ya da suçlu aramak değildir. TRT, kamu yararı ve kamunun bilgilenme hakkını göz önünde bulundurarak, gündemi meşgul eden zihin karıştırıcı hususların açığa kavuşturulması için iddia sahibi kişiye ulaşıp, tarafsız sorularla kamuoyunu aydınlatmıştır. TRT, kamu yayıncılığı ilkeleri doğrultusunda gazetecilik refleksiyle başarılı bir yayıncılık yapmış, cevap hakkı ve karşıt görüş ilkelerine bağlı kalmıştır. Şikayet dilekçesini yazan partinin avukatı, canlı yayın sırasında iki kez söz hakkını kullanmıştır. Bazı basın organlarında çıkan 'TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin hakkında soruşturma açıldı' ibaresi ise yanlıştır. Genel müdürlerin görevlerini icra sırasında işledikleri suçlardan dolayı yargılanmalarının ilgili bakanın/başbakanın iznine bağlı olduğu, bu konuda Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun hükümlerinin uygulanacağı belirlenmiştir. Bu nedenle, Sayın TRT Genel Müdürü'nün görevi sırasında işlediği suçtan dolayı yargılanması, Sayın Başbakan'ın vereceği izne tabidir.Hukuka güven konusunda hiçbir endişesi olmayan kurum yöneticilerimiz ve çalışanlarımız, idarenin ve yargı organlarının vereceği tüm olumlu, olumsuz kararlara her zaman saygılı olacaktır.''