Trump'tan Suriye açıklaması: Güçlü ve kalıcı iz bıraktıktan sonra...

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüşmesi sonrası basın açıklaması düzenleyen ABD Başkanı Trump, "Güçlü ve kalıcı iz bıraktıktan sonra Suriye'den çıkacağız" dedi.

24 Nisan 2018 Salı, 20:21
Abone Ol google-news

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u ağırlayan ABD Başkanı Donald Trump, ''Suriye'den çıkmayı çok isterim, yakında eve döneceğiz. Güçlü ve kalıcı iz bıraktıktan sonra Suriye'den çıkacağız'' dedi.

Trump'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

"Ortadoğu'da olayların arkasında bakarsanız İran'ın parmak izini görüyorsunuz. Macron'u DAEŞ karşısındaki çabalarından ötürü tebrik etmek istiyorum. İran'ın bizim başarımızdan nemalanmasını engellemelerini talep ediyorum. Ortadoğu'da zengin ülkeler var, katkı yapmadıklarını görüyoruz. Bu önemli bir konu başlığıydı. buradaki ülkeler büyük bir şekilde adım atmalılar. Finansal eforlarını artırmaları gerekiyor.

Terörle mücadele hepimiz biliyoruz ki güçlü olmalıyız. Dışardan gelen tehditleri içimizden gelen güçle karşılamalı ve ülkelerimizi korumak için ne gerekiyorsa yapmalıyız. Siz bizim en eski ve en büyük müttefiklerimizden birisiniz.

ABD ve Fransa aynı şekilde önemli bir sınamayla karşı karşıyalar. Bu çok uzun zamandır devam eden bir durum. Kontrolsüz göçten bahsediyorum. ABD olarak önemli adımlar atıyoruz özellikle sınırlarda. Yasa dışı göçü durduracağız. Sizin de bu konuda göstermiş olduğunu liderliği takdirle karşılıyorum. Her zaman popüler değilsiniz belki ama her zaman dürüstsünüz.

Her ikimizin de seçimlerdeki başarısı halkımızın uluslarının iradesini ne kadar karşıladığımızı gösteriyor."

1915 OLAYLARI

Trump, yaptığı yazılı açıklamada, "Bugün 20. Yüzyılın en kötü kitlesel zulümlerinden biri olan 'Meds Yeghern'de acı çekenleri anıyor ve onurlandırıyoruz. 1915'ten başlayarak bir buçuk milyon Ermeni, Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarında öldürülmüş, katledilmiş ya da ölüme yürütülmüştür. Masum hayatların kaybedildiği ve birçok insanın yaşadığı acıları anma konusunda ABD'deki ve dünyanın dört bir yanındaki Ermeni toplumuna katılıyorum" dedi.

ABD'de yaşayan Ermeni Diasporası'nı çatısı altında toplayan ABD Ulusal Ermeni Komitesi ise Trump'ın, 'önce Türkiye' politikası izlediğini ve 'soykırım' sözcüğünü anmaktan kaçındığını savundu.