TÜBİTAK'ta kripto temizlik

Üst düzey devlet görevlilerinin TÜBİTAK üretimi kripto telefonlarla dinlendiğinin ortaya çıkmasının ardından kurumda başlatılan incelemeler sonucu paralel örgüt mensubu 100'ü aşkın personelin görevine son verildi.

25 Nisan 2014 Cuma, 09:32
Abone Ol google-news

17 ve 25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarının ardından, cemaate yönelik operasyonun başlayacağı öne sürüldü. Yenişafak'ın haberine göre, Başbakan Erdoğan başta olmak üzere, devletin üst düzey isimlerine temin edilen kripto telefonların dinlenmesine neden olan TÜBİTAK çalışanlarından 100'ü aşkın personelin görevine son verildi. Bu kişilerin sözleşmeye tabi çalışanlar olması nedeniyle görevden alınmalarının şimdiye dek gündeme gelmediği öğrenildi.

NOKTA ATIŞ ÖRGÜTLENME

Gazetenin haberine göre; kaynaklar,cemaate yakın isimlerin kamu kurumlarında örgütlenmek için kritik birimleri seçtiğini vurguluyor. Bu isimlerin bürokrasi içinde ağırlıklı olarak 'destek hizmetleri' birimleri, teknolojik işlemlerin yapıldığı ve kayıtlarının tutulduğu bilgi işlem daire başkanlıkları, mevzuat işlerini yürütebilmek için de teftiş kurulları ve hukuk müşavirliklerinde bulundukları belirlendi.

MORALLER BOZULMASIN DİYE

Habere göre yapılan bu operasyonun cemaat içinde 'gündemden saklandığı' da öne sürüldü. İddiaya göre, görevden almalar örgüt içinde duyurulmamaya çalışılıyor.

KOSGEB'e neşter

Bir süre önce kamuda ilgili bakanın önerisi, Başbakan'ın onayı ve Cumhurbaşkanı'nın da imzasıyla ataması yapılan kişilerden, "paralel yapıya" yakınlığı belirlenenlerin görevden alınmaya başladığı ortaya çıktı. Yenişafak'ta yer alan habere göre, operasyon önümüzdeki günlerde Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ile KOSGEB'e de sıçrayacak. Özellikle KOSGEB'de bazı üst düzey yöneticilerin kurumla ilişiğinin kesileceği bilgisi alındı. KOSGEB'in 22 ildeki müdürlüklerinde örgütleme yapıldığının tespit edildiği belirlendi. Geçtiğimiz günlerde de KOSGEB başkan yardımcılarından Metin Şatır görevden alınmış, yerine KOSGEB Müşaviri İhsan Solmaz atanmıştı. Geçtiğimiz günlerde de üç ayrı bakanlığın bilgi işlem daire başkanları görevden alınmış, yerlerine yeni atamalar yapılmıştı. Aynı gün, iki bakanlıkta da müsteşar yardımcılarının görevine son verilmişti.