Tüm yurtta 23 Nisan coşkusu

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM'nin açılışının 95. yılı tüm yurtta ve yurt dışında coşkuyla kutlanıyor.

23 Nisan 2015 Perşembe, 10:12
Abone Ol google-news

<video:260853>


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM'nin açılışının 95. yılı dolayısıyla Meclis'teki Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi.

Anıtkabir'de 23 Nisan coşkusu

Törende, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Atatürk Anıtı'na kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan çelenk bıraktı, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törene, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Adalet Bakanı Kenan İpek,  TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, AKP Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök,TBMM İdare amirleri Sırrı Süreyya Önder ve Salim Uslu ile milletvekilleri, TBMM idari personeli katıldı.

TBMM'deki törenin ardından Çiçek başkanlığındaki devlet erkanı, Anıtkabir'i ziyaret etti ve Atatürk'ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulundu.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla, TBMM Başkanı Cemil Çiçek başkanlığındaki devlet erkanı, Anıtkabir'i ziyaret etti.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, bazı bakanlar, HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile bazı milletvekilleri Aslanlı Yol'dan yürüyerek, Atatürk'ün mozolesine geldi.

Çiçek'in, Atatürk'ün mozolesine "TBMM Başkanı" yazılı çelengi koymasının ardından, saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu.

Heyet daha sonra, Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti.

Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, deftere şunları yazdı:

"Büyük Atatürk, açılışını yaptığınız, ilk başkanlığını yaptığınız Türkiye Büyük Millet Meclisi 95 yaşında. Bugün vesilesiyle manevi huzurunuzda bulunmaktan büyük bir onur duyuyorum. Liderliğinizde, devletimiz bağımsızlığına, milletimiz hürriyetine kavuşmuştur. Bugün, huzur ve güven içinde yaşadığımız bir ülkemiz varsa, bunu size ve milli mücadelemizin aziz kahramanlarına borçluyuz.

TBMM olarak yegane hedefimiz, sizin açılışını yaptığınız çatı altında devletimizi ve milletimizi, muasır medeniyetler seviyesine eriştirmektir. Devletimiz, devletler ailesinin güçlü bir üyesi; milletimiz, milletler ailesinin onurlu bir üyesi olarak ebediyen yaşayacaktır. Hedefimiz, ülkemizin milli egemenliğine dayalı, çoğulcu, demokratik, laik vasfını güçlendirmektir. Emanetiniz emin ellerdedir. Sizden aldığımız ilham ile gelecek daha güzel olacaktır. Bize bıraktığınız eserlerinizle iftihar ediyor ve size minnet duyuyoruz. Ruhunuz şad olsun."

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla, çok sayıda vatandaş da çocuklarıyla birlikte Anıtkabir'i ziyaret ediyor.

İstanbul'daki kutlamalar

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri çerçevesinde Taksim'deki Cumhuriyet Anıtı'na çelenk sundu.

Yağmur altından gerçekleşen törende, saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Daha sonra törene katılan öğrencilerin yanına giden Yıldız, çocukların üşümemesi için programı çok kısa tuttuklarını söyledi.

Çocuklarla Maltepe'de gerçekleşecek etkinliğe gideceklerini belirten Yıldız, "Bugün iki bayramı bir arada yaşıyoruz, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve Regaip kandili. Her ikisini de kutluyorum" diye konuştu.