"Türk desteği göze çarpıyor"

The Times gazetesi, El Kaide'nin giderek artan sayıda yabancı savaşçı topladığını belirtirken Taliban'ın yanında savaşan yabancıların arasında Avrupalı Türklerin göze çarptığını öne sürdü. Gazete "Önemli sayıda Türk militanı, Farad ilinde izlendi" diye yazdı.

17 Haziran 2009 Çarşamba, 08:45
Abone Ol google-news

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden The Times, "Yabancı savaşçılar, Afganistan'daki Arap asilerine katılmak için bölgeye akıyor" başlıklı haberinde El Kaide'nin, Afganistan'da Ağustos ayında yapılacak seçimler öncesi ülkeye gönderilen Batılı kuvvetlere karşı koymak üzere giderek artan sayıda yabancı savaşçı topladığını yazdı.

Gazete şöyle devam etti:
"Batılı yetkililer ve ayaklanan Afganların arasındaki kaynaklara göre, Taliban'ın yanında savaşmak üzere kayda değer sayıda Araplara katılan yabancı savaşçılar arasında özellikle Özbekler ve Türkler göze çarpıyor."

Adının açıklanmasını istemeyen bir "Taliban komutanı", gazeteye yaptığı açıklamada "Helmand'taki yabancı savaşçıların sayısında bu yıl yüzde 40'lık bir artış gördük" dedi.

Batılı yetkililerin de, saldırılan Taliban gruplarının arasında birçok Arap bulunduğunu söylediğini belirten gazete, 28 Mayıs'ta ABD'nin Pakistan'ın güneyinde gerçekleştirdiği bir bomba saldırısının sonucunda 34 Arap militan öldüğünü de kaydetti. Gazete "Önemli sayıda Türk militanı, Farah ilinde de izlendi" diye yazdı.