"Türkiye ara raporunu verdi, İsrail'den de bekleniyor"

Birleşmiş Milletler (BM) Sözcüsü Martin Nesirky, Türkiye'nin Mavi Marmara saldırısını soruşturan BM Soruşturma Komisyonu'na ara raporunu verdiğini, İsrail'in ara raporunun da beklendiğini söyledi.

16 Eylül 2010 Perşembe, 18:56
Abone Ol google-news

Birleşmiş Milletler (BM) Sözcüsü Martin Nesirky, Türkiye'nin ara raporunu Komisyona sunduğunun BM Sözcülüğünden konuyla ilgili yapılan açıklamada neden yer almadığının sorulması üzerine, bu raporun Soruşturma Komisyonu'nun 4 üyesi tarafından Genel Sekretere sunulan ara rapor olduğunu, Komisyonun Türkiye'nin kendi ulusal soruşturmasına ilişkin ara raporunu aldığını, İsrail'in raporunun da beklendiğini belirtti.

Nesirky, "İki rapor da geldiğinde Komisyon, öze yönelik gözden geçirmesine başlayacak, bu gözden geçirme iki ülkeden alınacak nihai raporlar da bulunacak" dedi.

İsrail'in ara raporunu ne zaman vereceğine yönelik bir soru üzerine, Nesirky, bunun İsrail'in kendi ulusal soruşturmasını tamamlamasına bağlı olduğunu, soruşturmanın İsrail ulusal makamlarınca yürütüldüğünü belirtti. ''Rapor sunmanın ucu açık mı, belli bir tarih yok mu sorusu?'' üzerine ise Nesirky, ''Bunu İsrail makamları söyleyebilir. Soruşturma Komisyonu ara raporunu Genel Sekretere sundu'' dedi.

Sözcülükten yapılan yazılı açıklamada, ''Komisyon üyelerinin, oy birliğiyle aldığı karara göre, Türkiye ve İsrail'in ulusal soruşturma raporlarını alacakları, gözden geçirecekleri ve iki taraftan daha fazla bilgi, açıklama ya da görüşme istemeleri durumunda, bunu talep edebilecekleri'' bildirilmiş, ''Genel Sekreterin Komisyonun olumlu hava ve işbirliği içinde çalışmasından memnun olduğu'' kaydedilmişti.

Türkiye, soruşturma komisyonuna kendi ara raporunu bu ay başında sunmuştu.

Komisyonun nihai raporunu gelecek yılın Şubat ayında Genel Sekretere sunması bekleniyor.