'Türkiye bir açık hava cezaevine dönüşüyor'

DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, DİSK Genel-İş Sendikası şube yöneticileri ile İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bazı çalışanları ve yöneticilerinin tutuklanmasına dikkat çekerek, "Türkiye bir açık hava cezaevine dönüşmektedir. Her yeni güne tutuklama haberleriyle başlıyoruz" dedi.

25 Kasım 2011 Cuma, 13:26
Abone Ol google-news

DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, yaptığı yazılı açıklamada, tutuklama furyasının son adımının İzmir'de atıldığını ifade ederek, DİSK Genel-İş Sendikası şube yöneticileri ile İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bazı çalışanları ve yöneticilerinin tutuklandığını anımsattı. DİSK Genel-İş üyeleri hakkındaki "ihaleye fesat karıştırma, görevi kötüye kullanma, güveni kötüye kullanma" gibi suçlamaların oldukça düşündürücü olduğunu söyleyen Görgün, "Çünkü DİSK Genel-İş Sendikası yıllardır süren bir mücadele sonucunda, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde taşeron işçilerin kadroya alınmasını sağlamıştır. Genel-İş Sendikası genel hizmetler işkolunda çalışan işçilerin insanca koşullarda çalışması için mücadele etmekte ve ücretsiz ve nitelikli kamu hizmetini savunmaktadır" dedi. Görgün, Türkiye'nin her geçen gün biraz daha açık hava cezaevine dönüştüğüne dikkat çekti.
 

'Bu baskılara gereken yanıtı İzmirli işçiler ve İzmir halkı verecektir'

Görgün, İzmir'de düzenlenen operasyonlar kapsamında tutuklanan kişilerin derhal serbest bırakılmasını isteyerek, "AKP bu tür ucuz yöntemlerle sendikaları itibarsızlaştırmayı başaramayacaktır. Bu baskılara gereken yanıtı İzmirli işçiler ve İzmir halkı verecektir. Tutuklu olan sadece belediye çalışanları değil aynı zamanda adalettir, baskı altına alınmak istenen yalnızca sendikacılar değil özgür ve demokratik bir Türkiye özlemidir. Başta Genel-İş Sendikası 3 Nolu Şube Başkanı Cafer Konca olmak üzere bütün tutukluların derhal serbest bırakılmalıdır" diye konuştu.