"Türkiye, çocuk obezitesinin tehdidi altında"

TÜRK Böbrek Vakfı (TBV) Başkanı Timur Erk, çocukluk çağı obezitesinin böbrek yetmezliğine sebep olduğunu belirtirken, "Türkiye, çocuk obezitesinin tehdidi altında. Çocukluk çağı obezitesi böbrek yetmezliğine neden oluyor" dedi.

29 Mayıs 2016 Pazar, 10:38
Abone Ol google-newsTBV Başkanı Timur Erk, obezitenin sağlığı bozan anormal veya aşırı yağ birikimi olarak tanımlandığını söyledi. Erk, Türkiye'de nüfusun yüzde 20'sinde obezite sorunu olduğunu, bu sınırı geçen yaklaşık 3 milyon kişi bulunduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Erkeklerde obez nüfus oranı yüzde 20’yken, kadılarda bu oranın yüzde 41’e çıktığı görülüyor. Yapılan hesaplamalar, ülke nüfusumuzun yüzde 16,5’ini oluşturan 18 yaş altı gençlerin 1,8 milyonunun obez olduğunu gösteriyor. Diğer bir söylemle 3 milyon obezin 1,8 milyonu çocuk ve 18 yaş altı. Bu, mutlaka mücadele edilmesi gereken bir konu."

Erk, vakfın Sağlık Bakanlığı ile birlikte günlük şeker tüketiminin 150 gramdan 120 gram seviyesine düşürülebilmesi için aynı tuz tüketiminin azaltılmasına yönelik yapıldığı gibi şeker tüketiminin de azaltılmasına yönelik kampanyaya ilgili tüm STK’ları davet ettiklerini belirtti.

TBV'nın topum sağlığı adına başarılı birçok projeyi hayata geçirdiğini belirten Timur Erk, geçtiğimiz yıllarda aşırı tuz tüketimine yönelik ilgili bakanlıklarca işbirliği yapılarak yürütülen çalışmalara bir yenisini daha eklemek istediklerini belirtti. Erk, tüm dünyada birçok araştırmaya konu olan ve araştırmacılar tarafından ‘Obezite Salgını’ olarak nitelendirilen aşırı şişmanlığın, yetişkinlerde olduğu gibi çocuk nüfusunda da en önemli nedenlerinden birinin aşırı şeker tüketimi olduğunu vurguladı.

Timur Erk, Başkanı olduğu TBV'nin kronik böbrek hastalığı ile mücadele için daha önce aşırı tuz ve şeker tüketimi ile erişkin obezitesi konularında kampanyalar düzenleyip, toplumu bilinçlendirme çalışmaları yaptıklarını hatırlattı. Erk, rotayı bu kez çocuk sağlığına çevirdiklerini belirtirken, Sağlık Bakanlığı ile bir eylem planı hazırlığında olduklakrın ıkaydetti. Erk, 18 gramdan 15 grama düşen günlük tuz tüketiminde olduğu gibi günlük şeker tüketiminin de azaltılması çalışmalarına başladıklarını kaydetti.

"ÇOÇUKLUK ÇAĞI OBEZİTESİ BÖBREK YETMEZLİĞİNE SEBEP OLUYOR"

Özellikle çocuklarda verilen obezite alarmının, gözleri çocuk sağlığına ve beslenme koşullarına çevirdiğini belirten TBV Başkanı Erk, erken yaşlardan itibaren edinilmesi gereken sağlıklı beslenme ve doğru yaşam alışkanlıklarına vurgu yaptı, geleceğin sahipleri çocuklar ve genç nüfusa yönelik çalışmalara ağırlık vereceklerini kaydetti. Erk, şöyle devam etti:

"TBV, Sağlık Bakanlığı ile birlikte günlük şeker tüketiminin 150 gramdan 120 gram seviyesine düşürülebilmesi için aynı tuz tüketiminin azaltılmasına yönelik kampanyada yapıldığı, gibi şeker tüketiminin de azaltılmasına yönelik kampanyaya ilgili tüm STK’ları davet ediyor. Obezite, sağlığı bozan anormal veya aşırı yağ birikimi olarak tanımlanıyor. İngiltere’de bulunan Imperial College tarafından yürütülen ve 1975-2014 yılları arasında 20 milyon kadın ve erkeğin beden kütle indeksi (BKİ) ölçümlerinin karşılaştırmasına dayanan araştırma, 1975’te 105 milyon olan obez kişi sayısının 2014’te 641 milyona yükseldiğini ortaya koyuyor. Araştırmacılara göre 'ağır bir obezite salgını' olarak adlandırılan konu ile ilgili hükümetlerin acil olarak harekete geçmeleri gerekiyor. Ülkemizde ise nüfusun yaklaşık yüzde 20’si obezite sorunu yaşıyor. Türkiye’de beden kütle indeksi (BKİ) açısından bakıldığında 18,50-24,99 aralığında olması gereken değerin 35 ve üstü olduğu görülüyor. Bu değerin 25’i geçmesi kilo sorununa işaret ederken, 30’u geçmesi obezite sorununu ortaya koyuyor. Çocukluk çağı obezitesi böbrek yetmezliğine sebep oluyor.

TÜRKİYE’DE 3 MİLYON KİŞİ OBEZİTE SINIRINI GEÇTİ

TBV Vakfı Başkanı Timur Erk,  Türkiye’de obezite sınırını geçen yaklaşık 3 milyon kişiyi bulduğunu, nüfusun yüzde 16.5’ini oluşturan 18 yaş altndakilerden 1.8 milyonunun obez olduğunu kaydederek, "Diğer bir söylemle, 3 milyon obezin 1,8 milyonu çocuk ve 18 yaş altı. Bu mutlaka mücadele edilmesi gereken bir konu" dedi.