Türkiye için üretilen uçan devi hatalı bilgisayar yazılımı düşürdü

Türkiye için üretilen A400M askeri nakliye uçağının 9 Mayıs’ta Sevilla’da test uçuşu sırasında düşmesinin nedeninin yazılım sorunu olduğu iddia edildi.

20 Mayıs 2015 Çarşamba, 13:18
Abone Ol google-news


Spiegel Online internet sitesinde yer alan haberde, A400M uçağının, yazılımındaki sorun nedeniyle kalkıştan hemen sonra 3 turboprop motorunun durduğu ifade edildi. Sevilla’da düşen uçağı inceleyen mühendisler yazılım sorununu tespit etti. Buna göre kalkıştan hemen sonra bilgisayar, yazılımdaki hata nedeniyle motorlara durması talimatını verdi ve motorlar durunca uçak düştü. Pilotların bu durumda yapabilecek fazla bir şeyleri olmadığının belirtildiği haberde, pilotların yine de kalkış yaptıkları alana dönmek için hamle yapmalarına rağmen uçağın bir tarla üzerine düşmesine engel olamadıkları kaydedildi. Haberde ayrıca Airbus’ın Sevilla’daki üretim yerinde son bir ayda üretimin arttırıldığı ve ayrıca kalite problemi yaşandığı için tüm yönetimin değiştirildiği bilgisi verildi. 9 Mayıs’ta İspanya’da düşen uçağının mürettebatından 4 kişi ölmüştü.

Dünyanın en büyüğüydü

Dünyanın en büyük askeri nakliye uçağı A400M’lerin projesi, 2003’te Türkiye, Almanya, Fransa, İspanya, İngiltere, Belçika ve Lüksemburg’un katılımıyla başlatılırken, mali problemler nedeniyle üretimde gecikme yaşanmıştı. Uçağın üretimine 2011’de başlanmıştı. 31 milyar avroluk yatırımla toplam 180 A400M’in üretileceği projede, Türkiye 10 uçak sipariş etmiş, ilk teslim 2014 Nisan’da yapılmıştı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı, İspanya’da test uçuşundaki Airbus A400M nakliye uçağının düşmesi üzerine, envanterindeki aynı model iki uçağın uçuşlarını bir süreliğine durdurduğu öğrenilmişti. (Vatan)