"Türkiye ile Suriye diplomatik çatlağa yaklaştı"

ABD medyası, Türkiye ve Suriye arasındaki diplomatik ilişkilerde olası bir "kesilme"den söz ediyor.

30 Ağustos 2011 Salı, 11:16
Abone Ol google-news

ABD Kongresince finanse edilen Amerika'nın Sesi, Türkiye ile Suriye'nin bir "diplomatik çatlağa" yaklaştığını öne sürdüğü analizinde, Suriye'de şiddet devam ederken, "Türkiye'nin bölgesel balans ayarının, daha zor hale gelmesi kaçınılmaz" uyarılarına yer verdi.

Dorian Jones imzalı analizde son günlerde Ankara'dan en üst düzeyde Suriye'ye verilen sert tepkileri aktarıldıktan sonra, "bir zamanlar yakın müttefik olan" iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerde olası bir "kesilme"den söz edildi. Analizde şöyle denildi:

"Davutoğlu ilk kez muhalif liderleriyle görüştü"

"Sert baskıların sürmesine rağmen Ankara, pek az bir şey yaptığı gibi görünüyor. Bu da, hem muhalefetten hem de medyadan eleştiriye yol açıyor. Ancak bir Türk diplomatik kaynak, diplomasinin, 24 saatlik habercilikten farklı bir takvime göre çalıştığını ve yansımaların olduğunu söylüyor. Kaynak, bu ayda Türk Dışişleri Bakanı'nın ilk defa Suriyeli muhalefet liderleriyle bir araya geldiğini söyledi."

"Ankara hala, Batılı müttefiklerinin çağrılarına direniyor"

Amerika'nın Sesi, "Ankara'nın, muhalefetle buluşma konusunda belki fazla isteksiz olsa da muhaliflerin Türkiye'de toplanmalarına izin vermede isteksiz olmadığı" yönündeki görüşlerini yansıttığı analizinde "Suriye muhalefet liderleri, Ankara'yı kendilerine uzanmadığı diye eleştirmişlerdi. Ancak İstanbul, onların düzenli olarak toplandıkları bir yer haline geldi" denildi.

"Buna karşın, Ankara'nın hala, Batılı müttefiklerinin Suriye'ye yaptırımlara desteklemesine yönelik çağrılarına direndiği", Devlet Başkanı Esad'ı iktidarı bırakması çağrısında bulunmadığı belirtildiği analizde şu değerlendirme de yapıldı:

"Türkiye, Şam'ın kürt kartını oynamasından kaygılı"

"Bu ayda Sayın Esad, ülkesinin Kürt azınlığına el attı ve onlara vatandaşlık önerdi. Gözlemciler, Suriyeli Kürtlerin, Türk devleti ile silahlı mücadele veren Kürt isyancı grubu PKK'nın büyük bir kısmını oluşturduğu için Ankara'nın giderek artan biçimde Şam'ın 1990 yıllarında yaptığı gibi kendisine karşı Kürt kartını oynamasından kaygılanıyor."
 

İran - Türkiye bağı

Amerika'nın Sesi, AKP'nin ayrıca, "Tahran ile görülmemiş siyasi ve ekonomik bağları geliştirdiği" görüşünü öne sürdükten sonra medyaya dayanarak, Başbakan Erdoğan'ın geçen hafta telefonla İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ile bir saate yakın konuştuğunu vurguladı.

Analizde, "Suriye'deki şiddet sürerken gözlemciler, Türkiye'nin bölgesel balans ayarının, daha da zor hale gelmesi kaçınılmaz olduğu uyarısını yapıyorlar" ifadeleri kullanıldı.