Türkiye Rum parlamenterin girişine izin vermedi

Türkiye, ülkeye girişinine izin vermediği, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyesi, Kıbrıslı Rum Milletvekili Hristos Purguridis, AKPM için hazırlayacağı raporla ilgili Türkiye'ye yapmak istediği ziyaretin askıda olmasını "kabul edilmez" olarak niteledi.

24 Haziran 2010 Perşembe, 09:01
Abone Ol google-news

Türkiye'nin, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) üyesi, Kıbrıslı Rum Milletvekili Hristos Purguridis'in ülkeye girişine izin vermediği bildirildi. ABHaber'e göre, Purguridis, yayımladığı basın bildirisinde, "Raporumun hazırlıkları çerçevesinde, Avrupa Konseyi üyesi yedi ülkeye ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararlarının uygulanmasıyla ilgili Türkiye'ye çalışma gezileri ayarladım. Ancak maalesef Türkiye'ye ziyaretim askıda ve ben bundan Türk yetkililerin sorumlu olduğunu düşünüyorum" dedi.

Bu arada, Purguridis, Türkiye'nin, "kabul edilmez" olarak nitelediği tutumunun, Kıbrıslı Rum ve insan hakları savunucusu olmasından kaynaklanabileceğini öne sürerken de konunun AKPM'nin gelecek toplantısında ele alınacağını bildirdi.