'Türkiye uçağımızı petrol kaçakçılığını bombalamamıza memnun olmadığı için düşürdü'

Fransız Senatosu dışişleri, savunma ve Silahlı kuvvetler komisyonu bugün Rusya ve Türkiye büyükelçilerini dinledi.

17 Aralık 2015 Perşembe, 09:24
Abone Ol google-news

Rusya Fransa büyükelçisi Alexandre Orlov ve Türkiye Fransa Büyükelçisi Hakkı Akil Suriye krizi ve IŞİD konularında Fransız senatörlerin sorularına cevap verdiler.
 
Rus Büyükelçisi düşürülen savaş uçağı için "yapılabilecek en kötü suç" ifadesini kullanırken Türkiye büyükelçisi Hakkı Akil "Türkiye'nin IŞİD  petrolünü almadığını size garanti edebilirim" açıklamasını yaptı.
 
Rusya'nın Türkiye'yi suçladığı "IŞİD petrolünün Türkiye tarafından alındığı", ve Türkiye tarafından düşürülen Rus uçağı konularının da gündeme geldiği senato  görüşmelerinde Türkiye büyükelçisi Hakkı Akil senatörlere "IŞİD petrolünün Türkiye tarafından asla alınmadığını size garanti ederim" dedi.
 
Komisyon başkanı Cumhuriyetçiler partisi senatörü Jean Pierre Rafarin'ın "Elimizde bulunan bilgiler ışığında, Fransa’dan baktığımızda, petrol taşıyan kamyonların Türkiye'ye gittikleri bir gerçek" sözleri üzerine Büyükelçi Akil "DGSE'ye (Fransız gizli servisi) sorabilirsiniz, Eğer IŞİD petrolünün Türkiye'ye gittiğine dair bana inanılır bir delil gösterirseniz yarın sabah bavullarımı toplar Türkiye'ye geri dönerim, maalesef Ruslar bilgi manipülasyonunda çok uzmanlar" cevabını verdi.
 
"İki ülke arasında (Suriye ve Türkiye)  ufak çaplı petrol kaçakçılığı bir takım Kürt guruplar tarafından yapılıyor, bu Amerikan servislerinin raporlarında görülüyor fakat IŞİD petrolü asıl, Damas yönetimi tarafından, Rus asıllı bir Suriyeli işadamı ve Kıbrıs Rumları aracılığı ile alınıyor" diyen Büyükelçi Hakkı Akil düşürülen Rus uçağı konusunda Ankara'nın Moskova'yı Türk hava sahası ihlali konusunda "Türk hava sahasına giren uçan her cisim düşürülecek" şeklinde uyarmış olduğunu hatırlattı.
 
Rus büyükelçi Alexandre Orlov ise Fransız senatörlere yaptığı açıklamada "Uçağımız düşürülerek sırtımızdan vurulduk, bugün Türkiye ile Rusya arasında ilişkiler çok kötü olarak nitelenebilir, neden? Çünkü biz Türkiye'yi bir partner ve dost olarak görüyorduk, G20 zirvesinde Başkan Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan çok iyi konuştular, bu olay Başkan Putin tarafından bir ‘hainlik’ olarak algılandı, bu yapılabilecek en kötü suç, ben bir Peygamber değilim ama Putin ile Erdoğan ilişkileri çok uzun zamandan önce düzelemeyecek şekilde bozuldu, Türkiye'nin uçağımızı, onları zengin eden petrol kaçakçılığını bombalamamıza memnun olmadığı için düşürdüğünü düşünüyoruz" dedi.