'Türkiye'nin ne yapacağı belli olmayan başbakanı'

Economist, Avrupa Komisyonu'nun 2011 İlerleme Raporu'nun Türkiye'ye yönelik eleştirilerine dikkat çekerek, "Türkiye'nin çağdaşlaşma konusunda hala yapacak daha çok şeyi var" dedi. Dergi, Türkiye-AB ilişkilerinin kötüleşiyor gibi göründüğünü belirtirken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı "Türkiye'nin ne yapacağı pek belli olmayan başbakanı" olarak niteledi.

14 Ekim 2011 Cuma, 08:46
Abone Ol google-news

BBC Türkçe'nin yansıttığı, Economist Dergisi'nin "Belirsiz Yol" başlıklı yazısında, "Türkiye, Arap dünyasına bir model olmakla övünürken, eğilim 50 yıllık Avrupa Birliği'ne girme arzusunu yok olmuş gibi görme yönünde" yorumu yapılarak şöyle devam edildi:
"Gelişen bir ekonomi, laik demokrasi ve yeni bölgesel güçle beraber, 'Avrupa'ya kimin ihtiyacı var ki' nakaratı da geliyor. 2005'te başlayan üyelik müzakereleri, Kıbrıs konusundaki tartışmalar ve bazı Avrupa Birliği ülkelerinin Türkiye'nin üyeliğine direnmesi nedeniyle durmuş halde. Bir yıldır yeni bir başlık açılmadı. Türkiye hava ve deniz limanlarını Rumlara açana kadar da yeni başlık açılmayacak ki bu da pek olası değil."

"AKP kaygılanıyor"

Müzakerelerdeki duraklamanın Avrupa Komisyonu'nun İlerleme Raporu'nda da not edildiğini belirten dergi, AKP'nin bu durumdan pek kaygılanmadığını vurguladı.

Ayrıca Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın da, "Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne olduğundan daha çok ihtiyacı var" iddiasını dile getirmeyi sevdiği kaydedildi.

Economist, Türkiye'de Avrupa Birliği üyeliğine verilen desteğin sürmesine karşın, ilişkilerin kötüleşiyor gibi göründüğünü belirterek, Amerikan düşünce kuruluşu Alman Marshall Fonu'nun araştırmasına göre, üyeliğe verilen desteğin geçen yılki yüzde 38'lik orandan, bu yıl yüzde 48'e çıktığını yazdı.
"Bu sırada, Türkiye'nin ne yapacağı pek belli olmayan başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Rumlar'ın Kıbrıs'ın güney kıyılarında doğalgaz aramasıyla ilgili olarak savaştan bahsedip, Washington'da ters tepki gördü" diyen dergi şu ifadeleri kullandı:
"İngiltere ve Fransa'yı Libya üzerinde sömürgeci planlar yapmakla suçladı. İsmini vermediği bir Alman vakfının da PKK'yı finanse ettiği iddiasını dile getirdi. Hükümeti Arapçayı ilköğretim okullarında seçmeli dersler arasına sokmayı planlıyor ve Kürtlerin anadilde eğitim taleplerini hala geri çeviriyor."
 

"Türkiye demokratikleşiyor"

Economist, Türkiye'nin demokratikleştiğini belirterek, Avrupa Birliği Komisyonu'nun ordunun azalan gücüne dikkat çektiğini vurguladı.

Hristiyanların elinden alınan gayrimenkullerin bir kısmının iade edildiğini anımsatan dergi, hükümetin terör şüphelilerinin 10 yıla kadar uzayan yargılama öncesi hapis süresini kısaltmayı planladığı yazdı.
 

"Komisyon eleştirecek çok şey buldu"

Dergi, "Daha da önemlisi hükümet 1980 darbesinden sonra yapılan anayasayı değiştirme planları konusunda muhalefetle görüşüyor" ifadelerini kullanarak şöyle devam etti:
"Türkiye'nin hala gidecek çok yolu var. Ama yine de komisyon eleştirecek çok şey buldu. Şu anda Türkiye'de tüm diğer ülkelerden daha çok sayıda gazeteci hapiste. Türkiye, kadına yönelik şiddet konusunda dünyanın en kötüleri arasında. Kürtlere karşı yeni operasyonlarda 3 binden fazla kişi gözaltına alındı. Buna 12 seçilmiş belediye başkanı ve 6 Kürt parlamenter de dahil. Daha bu hafta savcılar üç Kürt kadın parlamenter hakkında 150 yıl ceza istedi. Türkiye'nin çağdaşlaşma konusunda hala yapacak daha çok şeyi var."