Tutuklu takası yarın yapılacak

Mısır ile İsrail arasında yapılan tutuklu takası anlaşması gereğince, İsrail hapishanelerinde bulunan 25 Mısırlı tutuklu ile Mısır'da casusluk suçlaması ile tutuklu bulunan Ilan Grapel'in yarın sabah Taba kentinde takas edilecekleri bildirildi.

26 Ekim 2011 Çarşamba, 13:32
Abone Ol google-news

Mısırlı yetkililer bugün konu ile ilgili yapacakları basın toplantısını ertelerlerken, takas işleminin yarın sabah gerçekleşeceğini kaydettiler.

Yetkililerden edinilen bilgiye göre, ABD vatandaşı İsrailli Ilan Grapel, ABD'ye değil anlaşma gereğince İsrail'e iade edilecek.

Takas, Mısır İsrail sınırında bulunan tatil beldesi Taba'da gerçekleştirilecek. Sivil bir araç veya uçak ile Kahire'den Taba'ya getirilecek olan Grapel'in, Taba'da bulunan sınır kapısından geçerek, İsrail'in Eliyat kentine gideceği öğrenildi. Mısır'ın yarı resmi El Ahram Gazetesi, Mısır ile İsrail arasında varılan mahkum takası anlaşması ile ilgili bazı detayları yayınladı.

İsrail'in Ilan Grapel dışında anlaşma kapsamına almak istediği, İsrail gizli servisi Mossad'a çalıştıkları iddiası ile Mısır'da tutuklu bulunan 5 kişiyi, Mısır serbest bırakmaya yanaşmadı.
Mısır'ın bu konudaki tutumu karşısında İsrail, sadece 3'ü çocuk 25 Mısırlı tutuklunun serbest bırakılmasını kabul etti.

Gazete, İsrail ile Mısır arasında önümüzdeki günlerde yeni bir takas anlaşmasının gündeme gelebileceğini, Mısırlı yetkililerin, İsrail ile ilerde bir takas anlaşması yapabilmek için İsrail hesabına çalıştıkları iddia edilen 5 kişiyi serbest bırakmayı reddettiklerini öne sürdü.

İsrail Radyosu ise Knesset üyesi Mihail Bineri ve "İsrail Toprağı Bizim" hareketi temsilcilerinin, sözkonusu anlaşmanın iptali için Yüksek Mahkeme'ye başvurduklarını duyurdu.

Bineri ve İsrail Toprağı Bizim Hareketi temsilcileri, mahkemeye başvurma gerekçesi olarak, 1 kişiye karşı 25 kişinin takas edilmesini ve anlaşmayı onaylayan İsrail Güvenlik Kabinesi'nin bu anlaşmayı yapmaya yetkisi bulunmadığını öne sürdüler.

ABD vatandaşı olan ve bu ülkede hukuk eğitimi gören Grapel, İsrail adına casusluk yapmak, Mısır'da halkı kışkırtmak, din ve mezhep ayrımı çıkarmaya çalışmak ve göstericileri başkent Kahire'deki Özbekiye karakoluna saldırmaları için teşvik etmek suçlamaları ile Haziran ayında tutuklanmıştı.